Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Jihočeská obec Hořice na Šumavě se nachází na Českokrumlovsku a žije zde přibližně 850 obyvatel. Jedná se o obec historickou, písemně poprvé zmiňovanou v roce 1272. Obec byla v majetku Vítkovců i vyšebrodského kláštera a její historické jádro bylo prohlášeno městskou památkovou zónou. A není divu. Vždyť Hořice na Šumavě byly až do poloviny minulého století městysem a v centru obce se různých historických zajímavostí najde dost a dost. Některé z nich byly také zařazeny na seznam kulturních památek ČR a mezi nimi také najdeme možná nejzajímavější a nejcennější památku Hořic na Šumavě, tedy kamenný pranýř.
Věhlasný středověký „právně-výchovný“ nástroj (dnes by se také hodil a asi by byl všude v permanenci hodně často), který v Hořicích najdeme, je svým způsobem unikát. Málokde se totiž setkáte s pranýřem, jehož „výkonný“ sloup doplňují odměrné mísy na měření desátek. V tomto případě se jedná o vysoký kamenný pozdně gotický pranýř, pocházející z roku 1549, který sloužil k vykonávání práva nejen v Hořicích, ale také v sousedních vesnicích v majetku vyšebrodského kláštera. Dvě kamenné mísy, sloužící pro odměřování obilného desátku poddaných, jsou umístěny na jeho podstavci.
V horní části městského žulového pranýře z roku 1549 najdeme i dnes zachovaná pouta, kterými byl odsouzenec k pranýři připoután. A pokud někoho při pohledu na tento nástroj spravedlnosti – a při živé představě jeho využití - přepadne žízeň, může hned navštívit restauraci se stylovým názvem „U pranýře". Nachází se opravdu v jeho těsně blízkosti.