Horní Suchá
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rozcestí
Horní Suchá leží nedaleko města Havířov a to severovýchodním směrem. Jižním směrem od obce je přehradní nádrž Těrlicko, která je využívaná k rekreačním účelům a severovýchodním směrem se rozkládá město Karviná. Od jižního a severního okraje obce se rozprostírá les. Obcí protéká říčka Sušanka. Na území obce pracovaly do devadesátých let 20. století dva doly a to František a 9. květen, což značně ovlivnilo obec a její okolí. Severním směrem od obce najdeme řadu vodních ploch, což jsou kaliště a složiště popílku a několik hald. V současné době probíhá rozsáhlá rekultivace tohoto území. Západním okrajem obce prochází značená cyklistická trasa, po které se můžeme vydat do Havířova a nebo k Těrlické přehradě. Východním okrajem obce vede červená turistická značka. Severním směrem se po turistické trase vydáme přes Darkovský most a přes Lázně Darkov k zámku Fryštát do Karviné. Vydáme-li se po červené značce jihozápadním směrem dojdeme do Životic k památníku odboje a dále můžeme pokračovat ke Kotulově dřevěnce v Havířově.
Horní Suchá leží nedaleko města Havířov a to severovýchodním směrem. Jižním směrem od obce je přehradní nádrž Těrlicko, která je využívaná k rekreačním účelům a severovýchodním směrem se rozkládá město Karviná. Od jižního a severního okraje obce se rozprostírá les. Obcí protéká říčka Sušanka. Na území obce pracovaly do devadesátých let 20. století dva doly a to František a 9. květen, což značně ovlivnilo obec a její okolí. Severním směrem od obce najdeme řadu vodních ploch, což jsou kaliště a složiště popílku a několik hald. V současné době probíhá rozsáhlá rekultivace tohoto území. Západním okrajem obce prochází značená cyklistická trasa, po které se můžeme vydat do Havířova a nebo k Těrlické přehradě. Východním okrajem obce vede červená turistická značka. Severním směrem se po turistické trase vydáme přes Darkovský most a přes Lázně Darkov k zámku Fryštát do Karviné. Vydáme-li se po červené značce jihozápadním směrem dojdeme do Životic k Památníku odboje a dále můžeme pokračovat ke Kotulově dřevěnce v Havířově.
Historie
První písemná zmínka o obci pochází je z roku 1305. Až do roku 1471 byla obec v majetku těšínského panství, které vlastnil rod Piastovců. Obyvatelé obce byly ze tří národnostních skupin a to České, Polské a Německé a živili se především zemědělstvím. Kromě zemědělství se v obci vyrábělo plátno.V 19. století se obec úspěšně rozvíjela, v roce 1810 byla vybudovaná škola, v roce 1832 zahájil provoz cukrovar a v roce 1835 byl postaven kostel. Od roku 1864 měla obec obecní úřad. Rozvoj obce pokračoval také počátkem 20. století. V roce 1907 se započalo s výstavbou železnice vedoucí z Horní Suché do Českéhé Těšína. Rok 1910 byl významný zahájením provozu v nově vybudované cihelně a keramickém závodě. V roce 1911 se započalo na území obce s budováním dolu na černé uhlí.
Statistické údaje
Název obce: Horní Suchá
Počet obyvatel: 4331
Rozloha: 9 km2
Adresa: Obecní úřad Horní Suchá, Sportovní 3/2, 735 35 Horní Suchá
Statutární orgán - Starosta: Ing. Jan Lipner
Telefon: 596 425 645
Fax: 596 425 467
E-mail: sekretariat@hornisucha.cz
Internetové stránky: http://www.hornisucha.cz/
Obec s rozšířenou působností: Havířov
Obec s pověřeným obecním úřadem: Havířov