Horní Věstonice – socha Věstonické venuše
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
V zahradě penzionu Balloon v Horních Věstonicích se nachází na kamenném podstavci socha Věstonické venuše, symbol zdejšího kraje. Autorem sochy je Lubomír Mořkovský, vytesal ji v květnu 2013.
Originální soška Věstonické venuše je uložená v Moravském zemském muzeu v Brně, ve sbírkách ústavu Anthropos. V muzejní expozici uvidíte její kopii. Originál bývá vystavován velice vzácně. Hodnota originální sošky je nevyčíslitelná, i když američtí starožitníci její cenu stanovili na 40 milionů dolarů.
Soška byla nalezená 13. července 1925 v popelišti mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Při archeologickém průzkumu ji nalezl Josef Seidl z týmu badatele Karla Absolona. Soška, která patří mezi světové unikáty, byla vyrobená v období 29.000 až 25.000 před naším letopočtem, tj. v mladém paleolitu. Kdo ji vyrobil, dnes nikdo neurčí. Podle otisku prstu na hýždích sošky se ví, že před vypálením ji drželo v ruce přibližně desetileté dítě. Nálezem sošky se vyvrátil názor, že keramika nebyla v době paleolitu ještě známá.
Soška nahé ženy patří k nejstarším ukázkám umělecké tvorby svého druhu na této planetě. Je vysoká 11,5 cm a široká 4,3 cm v bocích. Soška byla složená ze dvou nalezených kusů (rozlomená se postavě nahé ženy nepodobala, až po očištění se poznalo, že oba kusy patří k sobě). Dodnes není přesně určeno, z jakých materiálů byla soška uhnětena. Jemná hlína obsahuje malá bílá zrníčka zřejmě vysráženého vápence nebo úlomků kostí. Naposledy byla soška Věstonické venuše zkoumána v roce 2004 na tomografu ve Fakultní nemocnici svaté Anny v Brně.
O sošce Věstonické venuše toho bylo hodně napsáno. Stručně a přehledně je o ní napsáno například na https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bstonick%C3%A1_venu%C5%A1e.