Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Volně navazuji na předcházející článek o Panském pivovaru nacházejícím se na rohu Deymovy a Lidické ulice v Hostinném.
Druhým pivovarem ve městě byl Měšťanský pivovar (setkáváme se také s názvem Občanský). Stával vedle sodovkárny u dnešního autobusového nádraží mezi ulicemi Hradební a Na Valech.
První zmínka o pivovaru je z roku 1610, kdy jej založil Josef Oesterreicher. V dalších letech se pivovar dědil v rodu Oesterreicherů jako rodinné stříbro.
V roce 1893 se začíná psát nová éra pivovaru. Jeho majitelem a provozovatelem se stává Várečenská společnost Riesenbräu s.r.o. Rekonstrukcí a modernizací prošla sladovna, varna a další provozy pivovaru. Středně velký a solidně vybavený pivovar produkuje přes dvacet tisíc hektolitrů zlatavého moku ročně.
Posledním majitelem pivovaru vařícím v něm pivo se stala Měšťanská pivovarní společnost s.r.o. V roce 1948 po znárodnění svoji činnost ukončila. Budovy pivovaru přešly pod národní správu. Několik desetiletí ještě sloužily jako sklady. Postupem času však zchátraly natolik, že byly v roce 2000 zbořeny. Dnes Měšťanský pivovar připomíná pouze nevzhledná proluka.
Mezi sběrateli se dochovaly pivní lahve s monogramem BB (Burgerliche Brauerei). Prohlédnou si je můžete po kliknutí na odkaz: http://www.starelahve.cz/lahve-mestskeho-pivovaru-arnau.html.
Jak vypadal Měšťanský pivovar v době svého rozkvětu, můžete vidět na přiložené historické fotografii.