Hostinné - Panský pivovar
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Město mělo právo vařit pivo již ve 14. století. Právo várečné měly jednotlivé rodiny, které pivo vařily a prodávaly v měšťanských domech. V roce 1507 vznikl v Hostinném první skutečný pivovar, tzv. Panský (setkáváme se také s názvem Zámecký, Hořejší a také Zámecký hraběnky Deymů).
Za více než čtyři sta let svojí existence pivovar patřil řadě majitelů. Od Aleše Šanovce z Šanova přes další pány ze Šanova, z Janovic, Vantenberka, Valdštejna, Hostinného až po rod Deymů ze Stříteže, který pivovar vlastnil po celé 19. století. Tehdy měl pivovar strojní pohon a produkoval přes deset tisíc hektolitrů piva ročně. Poslední vary v pivovaru probíhaly na začátku první světové války pod dohledem sládka Jiřího Grandla. Poslední majitel Měšťanská pivovarní společnost v Hostinném v roce 1916 výrobu piva zastavila. Po tomto roce se vařit pivo pokoušel ještě družstevní podnik, který v roce 1921 zanikl. Od té doby si na pivu z Panského pivovaru již nikdo nepochutnal.
Zbytky Panského pivovaru najdeme v Hostinném dodnes, a to na rohu Deymovy a Lidické ulice. Patrový objekt byl přestavěný na obytný dům. V západní části objektu, který si udržuje hospodářský charakter, bývala sladovna s věžovitým hvozdem. Ten dnes již neuvidíte, byl snesen. V prostřední části bývala varna s chladnicí a pivovarským komínem, který byl již zbořen. Přední východní část sloužila k bydlení. Pro lepší představu se můžete podívat na přiloženou historickou fotografii.
Lahve z Panského pivovaru jsou velmi vzácné a mezi sběrateli ceněné. Mají na sobě znak Deymů ze Stříteže s dvěma husami. Podle pověsti husu do znaku Deymové dostali od knížete. Ten dlouhé hodiny bloudil v hlubokém lese, když konečně uviděl v průseku stoupající dým. Šel za ním, až přišel k uhlíři pálícímu dřevěné uhlí. Hlady zmírající kníže se v chýši uhlíře nasytil a odpočinul si. Na otázku knížete, proč je kolem chýše tolik hus, uhlíř odpověděl, že husy jsou nejen vynikající pochoutkou, ale i dobrými hlídači. Kníže pozval uhlíře na svůj hrad a z vděčnosti mu udělil jméno Deym (Dým) a husu do znaku.
Ukázky některých pivních lahví si můžete prohlédnout po kliknutí na odkazy:
http://www.starelahve.cz/lahve-zameckeho-pivovaru-hostinne.html
http://www.starelahve.cz/lahev-z-pudy-arnau.html
Na závěr uvádím všechny majitele pivovaru o roku 1507 po rok 1921.
Aleš Šanovec z Šanova
Václav a Jan Šanovečtí z Šanova
Václav z Šanova a Hynek Špetle z Janovic
Jan Tetaur z Tetova a Hynek Špetle z Janovic
Jan z Vartenberka a Hynek Špetle z Janovic
Jan z Vartenberka
Jiří z Valdštejna
Zdeněk z Valdštejna
Jiří z Valdštejna na Hostinném
Hanibal z Valdštejna a Hostinného
Albrecht Václav Eusebius kníže z Valdštejna a Frýdlantu
Vilém Lamboy z Desenersu
František hrabě Deym ze Stříteže nejst.
František hrabě Deym ze Stříteže st.
Anna hraběnka Deym
František hrabě Deym se Stříteže ml.
Měšťanská pivovarní společnost v Hostinném