Hoštka - Sloup Nejsvětější Trojice
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Hoštka je město v okrese Litoměřice nedaleko Štětí a sloup Nejsvětější trojice se nachází přímo v centru města na Náměstí svobody. Byl zbudován v letech 1735 - 1737 podle návrhu sochaře Mathiase Tollingera z Litoměřic. Na sloupu pracovaly kamenické dílny z Úštěka a Bíliny. Sloup byl vztyčen na připomínku velkého požáru, který postihl Hoštku roku 1735. Na vrcholu je sousoší Nejsvětější Trojice. Trojboký podstavec zdobí reliéfy sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava, křest Krista ad. Na volutových konzolách sloupu jsou sochy sv. Vavřince, sv. Floriána a sv. Vojtěcha. Kolem sloupu je kamenné zábradlí s balustrádou.
V osmnáctém století se stavěli dva základní typy samostatně stojících dekorativních sloupů zasvěcených buďto Panně Marii anebo svaté Trojici. Sloupy se stavěly k oslavě církve a víry a jako poděkování za odvrácení moru a proto jsou také nazývány morové sloupy. Mnoho těchto sloupů bylo vztyčeno jako připomínka jiné události. Často to bývaly požáry, neúroda atp. Jejich budování bylo rozšířeným způsobem manifestace víry v katolických zemích zejména v 17. a 18. století a staly se jedním z nejviditelnějších znaků barokní architektury. Nejvíce sloupů pochází z období let 1711-1720. V letech 1713-1715 totiž proběhla velká morová nákaza.
Většina sloupů vrcholí zobrazením svého zasvěcení. Mariánské jsou zakončeny sochou Panny Marie – Immaculaty (Neposkvrněného početí p.Marie), či jako Královny nebes. Sloupy Nejsvětější Trojice pak na svém vrcholu zobrazují Boha Otce, Ježíše s Křížem a Ducha svatého jako holubice. Trojiční sloupy bývají doplněny Božím okem a často má celý sloup symbolicky trojboký půdorys.