Hrabenov – Pomník padlých
Pomník padlých z období obou světových válek ve 20. století nechybí i v Hrabenově. Vesnice je dnes sice administrativně součástí Rudy nad Moravou, ale bývala to relativně lidnatá obec. Ostatně údaj z období počátku 20. století udává 1373 duší.
Do válečného běsnění se zapojila velká část místních mužů.
Zajímavým faktem je, že v Hrabenově byl odhalen jeden z prvních pomníků padlých z let 1914-18. Datem odhalení původní desky se jmény padlých byl 19. duben 1919. Původně to byla jednoduchá kamenná deska s 50 jmény místních padlých a ztracených. Výše uvedený počet obyvatel je třeba doplnit číslem 741. To byl počet dospělých. Zhruba polovinu musíme počítat na ženy, takže číslo obětí je opravdu vysoké. Původní pomník vznikl přičiněním místního Sokola a součástí místa byly i dvě lípy Svobody.
Pomník se dočkal obnovy a rozšíření při příležitosti výročí republiky 28.10.1948. Současný pomník tvoří sestava kamenných desek. Boky tvoří dvojice desek obdélníkového tvaru, ve středu jsou dvě větší desky, spodní nese jména původních obětí 1. světové války, ve spodní části pak další 4 jména z období 2. světové války. Při četbě mimoděk objevíme fakt, že Hrabenov byl v podstatě ryze českou obcí, ačkoliv byl v roce 1938 zabrán coby součást záboru po Mnichovu. Pomník vznikal v letech 1947-48 pod autorstvím Jana Urbana ze Šumperka.
Na deskou se jmény je reliéf s několika mužskými postavami odváděnými rozkazem od své práce, ženské či dětské tváře s květy naznačují rozloučení a truchlení nad padlými.
Samostatně od pomníku je další pomník z leštěného kamene a reliéfním portrétem. Zlacený nápis vzpomíná na četaře Aloise Šimka, který padl u Dunkerku v roce 1944.
Pomník padlých je v místě zvaném Na Stráni poněkud stranou od průjezdní cesty, k přístupu slouží monumentální schodiště s kamenným ostěním.