Hrad Hardegg
Hrad hardegg
Hrad hardegg patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším pevnostem v Dolním Rakousku (Niederösterreich). Byl postaven v 11. - 12. století, tedy v době, kdy v Rakousku vládla dynastie Babenberků, na příkré žulové skále a umístěn na romantickém místě na soutoku řeky Dyje a potoku Fugnitz v dnešním Národním parku Thayatal a jak šel čas, ocitl se na hranicích do severovýchodního světa. Tento hrad patřil k řadě pevností vybudovaných na obranné hranici (od Freistadtu v Horním Rakousku po Moravu) k ochraně země před vpády Slovanů.
Když obranný účel pominul, stala se z něj v 17. století „lovecká základna“ a koncem 19. století, po náročné rekonstrukci, muzeum zpřístupněné veřejnosti. Muzeum je věnováno Maxmiliánovi, císaři mexickému, rozenému jako arcivévoda Ferdinand Maxmilián Habsburský. Byl bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. a příbuzným majitelů hradu.
O tvrzi (hrad Hardegg) existují zmínky již v dokumentech z počátku 12. století jako o významné pevnosti umístěné na skalnatém kopci, vysoko nad údolím řeky Dyje. Původní „kamenný“ hrad hardegg byl tedy postaven v 11. - 12. století. Předpokládalo se však, že na tomtéž místě existovala již v 10. století dřevěná obranná věž, která oblast chránila před slovanskými nájezdy. Nedávné výkopové práce potvrdily, že zde tato obranná věž v 10. století skutečně existovala. Byly nalezeny také zajímavé předměty z té doby. Stavba hradu postupně pokračovala až do 14. století a svého „kulminačního bodu“ dosáhla v době, kdy měl pět věží a sedm bran. Hrad sloužil během mnoha staletí téměř výlučně k obranným účelům a jeho majitelé, kteří vlastnili také palác, ho nikdy nevyužívali jako stálou rezidenci. Ani dřívější majitelé ani ti současní. Název „Hardegg“ znamenal ve staroněmčině něco jako „lesnatý vrchol“.
Zajímavosti pro návštěvníky:
- Muzeum císaře Maxmiliána Mexického, které je ojedinělou světovou raritou. Kníže Johann Carl von Khevenhüller-Metsch byl jedním z vojenských pobočníků Maxmiliána, císaře mexického (bratra rakouského císaře Františka Josefa). Khevenhüller patřil k rakouskému dobrovolnickému sboru, byl také plukovníkem Červených Husarů v Mexiku a díky jeho diplomatickým kontaktům s generálem Porfiriem Díazem se mu podařilo po císařově popravě dostat Maxmiliánovo tělo zpět do Rakouska. Císařovy ostatky přivezl na fregatě Novara admirál Tegethoff. Khevenhüller tedy na sklonku století opravil hrad hardegg, aby zde mohl být vytvořen památník uctívaného a milovaného císaře Maxmiliána a vystaveny suvenýry a předměty z jeho mexické éry. Je zde například možno shlédnout jeho posmrtnou masku a císařovy osobní věci, které dokumentují jeho život a mexickou expedici. Muzeum věnoval Maxmiliánovi a rakouskému dobrovolnickému sboru, stejně jako dobrovolníkům z celého světa, kteří se zúčastnili mexické výpravy a války
- sbírka Khevenhüllerových zbraní (pouze s průvodcem)
- kaple (kombinace románského a novogotického stylu) se sakristií přímo naproti oltáři (tato rarita je spolu s barokním zámkem Ruegers jediná v Dolním Rakousku, někde se uvádí, že v celém Rakousku)