Loading...
Při procházce novodobou prvorepublikovou (tehdy ultra moderní) zástavbou města, jsme si prošli i část pěší zóny s ulicí Švehlovou a Čelakovského a poté stanuli na velmi příjemném rynku nazvaném po našem prvním prezidentovi. Po Ulrychově náměstí je v moderní části Hradce Králové druhým nejvýznamnějším, ale protože se nacházel mimo frekventovanou hlavní tepnu – Gočárovu třídu – a byl tu klid, líbil se nám daleko víc. Navíc je lemován velmi zajímavým blokem domů s nápaditě vyřešenými fasádami, který vznikl podle projektu J.Gočára roku 1922.
Náměstí má nepravidelný tvar o největší délce 100 a šířce 75 m a v jeho dolní polovině je volné prostranství pokryto drobnou mozaikovou dlažbou a přizdobeno fontánou.
Horní část rynku je parčíkově upravena a vévodí jí pomník T.G.Masaryka, který byl slavnostně odhalen 28.října 1926. Jak šel čas a měnily se režimy, byla socha buď odstraněna anebo vracena na své místo. Autorem prvního kamenného „Tatíčka“ zrobeného v nadživotní velikosti se stal místní rodák - sochař O.Gutfreund. Nynější skulptura není původní, neboť originál byl za okupace zničen a je v pořadí už třetí sochou.
Na nároží s ulicí Karla Hynka Máchy se vypíná činžovní dům, který je ukázkou městského obytného stavení z první čtvrtiny minulého století.
Z pohostinných zařízení je na rynku možno navštívit Burgrárnu (nabídku produktů netřeba rozepisovat), Restauraci Atlantu, ve které se připravují běžná jídla i pokrmy pro vegetariány či Restauraci na Růžku, v níž je hostům k dispozici i venkovní zahrádka. K posezení dále slouží Dobrá čajovna, Férová palačinkárna, Café Dol a Eggsit Cafe.
Masarykovo náměstí - náměstí trojúhelníkového půdorysu, které je dnes součástí pěší zóny se rozkládá mezi bloky domů ohraničených Gočárovou třídou a ulicí Karla IV. Náměstí na severozápadě charakterizuje fasáda budov bývalé Anglobanky postavené podle návrhu architekta Josefa Gočára z roku 1922. Fasádu charakterizuje zakončení do tvaru písmene M. Před tuto dominantní architektonickou kulisu byl v roce 1926 umístěn pomník prezidenta T. G. Masaryka. Autorem sochy je sochař Otto Gutfreund. Dnes náměstí, jako součást pěší zóny, která začíná na Baťkově náměstí a tvoří ji dvě přilehlé ulice Čelakovského a Švehlova, plní plní i funkci klidného pietního prostoru.