Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se nalézá město Hrdek nad Nisou. V samotném městě i blízkém okolí je několik zajímavých míst, která lze navštívit. Jedním z nich je renesanční kostel sv. Bartoloměje, o kterém je první zmínka z roku 1286. Tehdy měl tento katolický kostel nechat postavit Otto z Donína. Avšak podoba kostela se nedochovala, jelikož stavbu značně poškodily především husitské války.
Proto byl na jeho místě vystavěn roku 1466 kostel nový, jehož další vzhled ovlivnila renesanční přestavba roku 1586 a dostavba věže v letech 1670–73. Současná, celkem nevýrazná vnější podoba kostela je z 18. století. Nejprve byl v roce 1734 kostel rozšířen o křížové lodi, oltářní prostor a sakristii, aby o 39 let později bylo vše dokončeno do dnešní podoby J. Kunzem.
Stejně jako celá stavba také interiér kostela je převážně barokní. Na chóru je umístěno šest soch, sv. Petr a sv. Pavel, sv. Anna a sv. Ludmila, sv. Norbert a sv. Vojtěch. Vnitřní výzdoba pochází převážně z roku 1776. Mezi nejzajímavější patří například hlavní oltář zasvěcený sv. Bartoloměji s obrazem Ignatze Raaba (motiv Umučení sv. Bartoloměje) nebo fresky na klenbě od J. V. Spitzera. Ve čtyřech klenebních polích jsou zde výjevy ze života sv. Bartoloměje, ve zbylých dvou Svatba v Káni galilejské a Útěk do Egypta. Boční oltáře jsou zasvěceny sv. Anně (nyní Srdce Páně), Panně Marii a Janu Nepomuckému.
Varhany pocházejí z let 1714-15 a původně byly instalovány v kostele benediktýnů na Starém Městě pražském. Po jeho zrušení byly v roce 1788 zakoupeny a postaveny v Hrádku.
Přibližně z této doby (1780) také pocházejí věžní hodiny.
Kostel za dob socialismu chátral a dokonce uvnitř postavili lešení kvůli padající omítce a trhlinám v klenbě. V roce 1972 se naštěstí začalo s rozsáhlou rekonstrukcí a především se statickým zajištěním.
Práce na rekonstrukci interiéru a restaurátorské práce se začaly o něco později, v roce 1987 a probíhaly až do září roku 1991. Ošetřeny a konzervovány byly také oltáře, sochy, obrazy, varhany a další vnitřní zařízení.
Další důkladné opravy byly provedeny v letech 1995 – 1996, kdy kostel získal novou fasádu a střešní krytinu. Ke konci roku byla slavnostně nasvícena věž kostela, kterou je možno pozorovat i dnes.
Kostel se v této době také dočkal vlastních zvonů, které byly vysvěceny 26.8.2000 litoměřickým biskupem Josefem Kouklem při příležitosti pouti sv. Bartoloměje. Do věže byl osazen také zvon z roku 1575 (hmotnost 390 kg a ladění ais), původně zavěšený v kostele v Horním Vítkově. Další dva zvony o hmotnosti 290 (ladění cis) respektive 620 kg (ladění gis) jsou nové.
Pozemek okolo kostela je ohraničen mohutnou zdí. Před ní se nachází nebo přímo do ní je osazeno několik náhrobků z 16. – 19. století. Kostel totiž původně obklopoval hřbitov, který sloužil do roku 1869. Dále jsou v ohradní zdi pozdně barokní zastavení křížové cesty. Na pilířích u cesty z náměstí jsou sochy sv. Josefa a sv. Michaela, před věží se pak nachází sochy Jana Nepomuckého a sv. Jana Křtitele.
Kostel sv. Bartoloměje byl zapsán do Seznamu kulturních památek 3.5.1958 pod číslem 16191/5-4303. Bližší informace o bohoslužbách zde konaných lze získat na internetu (http://farnost-hradek.cz/)
Některá ze zajímavých míst, která jsem ještě v Hrádku nad Nisou a okolí navštívil:
- město Hrádek nad Nisou: https://www.turistika.cz/mista/mesto-hradek-nad-nisou-na-okraji-luzickych-hor
- hrad Grabštejn:https://www.turistika.cz/mista/grabstejn-hrad-a-zamek
- Trojmezí: https://www.turistika.cz/mista/trojzemi-u-mesta-hradek-nad-nisou-hranice-trech-statu-ceska-nemecka-a-polska
- Popova skála: https://www.turistika.cz/mista/popova-skala-u-hradku-nad-nisou
- město Žitava (Zittau):https://www.turistika.cz/mista/zitava-zittau-zajimave-historicke-mesto-kousek-od-hranic
- zřícenina hradu a klášteru Oybin: https://www.turistika.cz/mista/oybin-nemecke-mestecko-a-zricenina-ceskeho-kralovskeho-hradu-s-klasterem
- Chrám Pokoje:https://www.turistika.cz/mista/chram-pokoje-kostel-ve-slohu-saske-novorenesance-v-hradku-nad-nisou
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/