Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Zámek Ploskovice a hrnčířské trhy
Jen pár kilometrů severovýchodním směrem od Litoměřic, na okraji Třebušínské kotliny, najdeme obec Ploskovice. Ačkoliv na první pohled vypadá obyčejně, nenápadně, přesto se může pochlubit bohatou a dlouhou historií. První zmínky o ní se datují již v jedenáctém století, mimojiné i v souvislosti s komandou johanitů, která zde ve středověku sídlila. Co je však nejdůležitější, je zdejší zámek. Na místě původní tvrze v letech 1545 – 1575 vyrostl nejdříve renesanční zámek. Ovšem móda je móda. Renesance přestala být „in“ a tak v roce 1720 princezna Anna Marie Františka Toskánská, resp. její manžel Gaston III, poslední z panovníků rodu Medici, šáhli do „portmonky“ a začalo se stavět. Tentokrát ve stylu právě vládnoucího baroka. Na vlně módního stavebního stylu se svezl architekt Kilián Ignác Dietzenhofer a dal průchod své tvůrčí invenci. S návrhem Octavia Borgia a s 13 000 zlatými v hrsti se to nestavělo špatně a tak již v roce 1725 stojí na terénním zlomu ukázka vrcholného baroka. Je zajímavé, že nové panské sídlo, bylo po jistý čas přímo spojeno se Starým zámkem, který byl zbořen až v roce 1816. Což znamená, že se tak stalo až v době, kdy objekt Ploskovic byl již v majetku toskánské větve rodu Habsburků. Od roku 1849 sem na léto přijížděl tehdy odstupující rakouský císař Ferdinand I, honosící se zároveň titulem posledního českého krále Ferdinanda V. Dobrotivého. „Ferda Dobrota“ si rozhodně potrpěl na pohodlí a luxus a tak se začíná znovu stavět. Teď to má na povel pražský stavitel Jan Bělský a vše stíhá do roku 1854. K původně jednopatrové budově se přidává další patro, z obou křídel hlavní zámecké budovy vybíhají arkádové galerie, tvořící spolu s oběmi správními budovami dojem račích klepet. Terénní zlom, přetvořený na terasu, se stará o malou zajímavost zdejšího zámku. Zatímco od severu se Vám nabízí pohled na dvoupatrovou budovu, při pohledu od jihu, před Vámi najednou stojí budova třípatrová. Její přízemí ukrývá umělou vodní jeskyni (tzv. grottu), s četnými vodními božstvy, mořskými obludami a lasturovými fontánkami.
Ale pojďme postoupit o trochu dále. Po smrti Ferdinanda V. se ochotně a rád „ujímá“ Ploskovic samotný císař František Josef I. Ale už tu máme rok 1918 a je „vymalováno“. Zámek přechází do vlastnictví nově vzniklého státu a ministerstvo zahraničních věcí si tu zřizuje své letní sídlo. Žádné znuděné panstvo, ale třeba elegantní Edvard Beneš se svou chotí, se teď prochází zdejším 9 ha parkem, připomínající svými bazénky a rybníčkem Malé Versailles. Temnou kapitolu v dějinách Ploskovic představuje doba nacistické okupace, kdy zde byla umístěna škola pro mladé nacisty. Až v roce 1952 přechází zámek znovu do rukou státu, aby byl po roce 1960 zpřístupněn veřejnosti.
Nechme teď na chvíli historii a historií a pojďme se podívat do zámku. Hned vstupní vestibul zaujme svou zdobností. Zatímco štukatérská výzdoba byla dílem italského mistra Tomase Soldattiho, o malbu fresek se postaral malíř V.V.Reiner. Jak už to ale tak bývá, když chtělo panstvo znovu „vymalovat“, místo toho aby vrazilo dělníkům do rukou pár štětek a kýbl barvy, povolalo místo toho Josefa Navrátila, který původní obrazy přemaloval podle svého stylu. Samozřejmě že lepšího. Jak jinak! Postoupíme-li do I. patra, setkáme se tu s malířskou výzdobou od již zmiňovaného Josefa Navrátila, doplněnou sochařskou výzdobou od Václava Levého a M. Effenbergera. Vybavení pokojů navozuje atmosféru sídla císařského páru, který sem v letním čase pravidelně zajížděl. Ostatně i sbírka skla a porcelánu dokumentuje tuto dobu, zatímco dokumenty uložené ve II. Zámeckém patru přibližují kulturní a společenský na našem území za vlády Habsburků.
Co dodat závěrem? Snad jen to, že zámek je otevřen od dubna do konce září, přičemž zavíracím dnem je pondělí a každý první den po státním svátku. Pro skupiny je možno domluvit návštěvu i mimo stanovenou návštěvní dobu, tedy od 8 resp. 9 – do 16 resp. 17 hodin. Cena obyčejného vstupného je stanovena na 40,- Kč, přičemž děti i senioři mají nárok na slevu. Za příplatek je možný i výklad v cizím jazyce, za příplatek 40,- Kč na osobu.
A na úplný závěr snad ještě dvě poznámky. Krásné interiéry a neméně půvabné exteriéry zdejšího Zámeckého parku posloužily k natočení hned několika filmů. Zmiňme za všechny alespoň půvabnou pohádku Princ a Večernice. A za zmínku určitě stojí i možnost návštěvy hrnčiřských trhů, konaných v kouzelné atmosféře zdejší zahrady. Letos je termín jejich konání stanoven na 26. června od 9.00 do 16.00 hod. Kromě tradičních prodejních trhů, ukázek autorské tvorby keramiků z celé ČR a prodeje pomůcek pro keramiky, tu bude k vidění i doprovodný program pro děti i dospělé. Vstupné pro dospělé 50,- Kč, pro děti 30,- Kč. Takže na viděnou v Ploskovicích.