Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Hrobka rodu Daubků v Litni.
Za Wiiehlovou novorenesanční architekturou do Litně.
Hrobka je zastavením C 4 modré stezky Naučné stezky Liteň. Pro informaci návštěvníků a výuku na školách byly vypracovány a aktualizovány články o naučné stezce na WIKIPEDII.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Nau%C4%8Dn%C3%A1_stezka_Lite%C5%88
Naučná stezka Liteň je jednou z naučných stezek Regionu Karlštějnsko.
http://www.karlstejnsko.info/e_download.php?file=data/editor/138cs_26.pdf&original=C4+hrobka+tisk.pdf
Liteň nabízí výlet z Prahy na kole, autem nebo vlakem. Pro milovníky památek a architektury nabízí prohlídku novorenesanční hrobky rodiny Daubků. Autorem je významný architekt konce 19. století Antonín Wiehl.
V Hořovické pahorkatině 8 km jihovýchodně od Berouna a 5 km jihozápadně od Karlštejna najdete malebný Městys Liteň (http://obecliten.cz) . Jeho památky a okolí mohou být námětem pro jednodenní výlet nebo delší pobyt naplněný výlety do okolí. Podrobněji jsme prezentovali na http://www.fototuristika.cz/tips/detail-album/2594.
Mezi pozoruhodnosti Litně (1073 obyvatel) patří místa připomínající pobyt básníka, spisovatele a cestovatele Svatopluka Čecha (1846-1908), který zde prožil část dětství v době, kdy zde jeho otec byl správcem panství . Do Litně se vrátil ve své sbírce „Ve stínu Lípy“ (1879). V parčíku u kostela, kde si „Ve stínu lípy“ vypráví sousedé své příběhy a vzpomínky Vás uvítá Čechův pomník. Naproti kostelu v bývalé faře je umístěno Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Svatopluka_%C4%8Cecha_a_Jarmily_Novotn%C3%A9
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pomn%C3%ADk_Svatopluka_%C4%8Cecha_v_Litni
Čechův pobyt připomíná i pomístní název domu správce s pamětní deskou v hospodářském areálu navazujícím na zámek („Čechovna“).
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cechovna
Liteňské panství patřilo novorytířskému rodu Daubků (česká podoba původního německého názvu Doubek). Dědičný šlechtický titul získal Josef Šebestián Daubek roku 1866 za své hospodářské, kulturní a vzdělávací aktivity. Na panství rozvíjel zejména moderní formy pivovarnictví a lihovarnictví.
Připomínku rodiny Daubků najdeme nad západním vchodem do Liteňského kostela: zde vidíme jejich erb a jejich heslo „Suscipere finire“ (Omezit závazky). Znak připomíná nejen panství rodu v Litni, ale jejich financování rozsáhlých oprav kostela na konci 19. století.
V roce 1888 postavil za Litní novorenesanční hrobku jeden z nejvýznamnějších architektů tehdejší doby Antonín Wiehl (1846 – 1910) – významný představitel historismu a žák architekta Národního divadla Josefa Zítka.. Architektura hrobky nese typické prvky novorenesance. Z jeho dalších významných realizací architekta Wiehla připomeňme například novorenesanční rekonstrukci Novoměstské radnice, Slavín na Vyšehradě.
Prakticky souběžně s návrhem a realizací hrobky Daubků v Litni pracoval Wiehl na monumentální hrobce významných českých osobností na pražském Vyšehradě. Tato hrobka se symbolickým názvem Slavín byla postavena v letech 1889 – 1893. Architektovo dílo dodnes připomání jebo vlastní Wiehlův (1895 – 96) dům na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice.
Hrobku najdeme uprostřed zeleně u křižovatky silnic na Všeradice a na Svinaře a Zadní Třebaň.
Orientačním bodem je další zastavení novéé Naučné stezky Liteň (2013) - boží muka na této křižovatce. Liteň kromě hrobky nabízí návštěvníkům i další pozoruhodnosti, na které poukazuje právě nově vytvářená Naučná stezka - hrobka je jedním z jejích zastavení.
Městys leží v Chráněné krajinné oblasti Český kras a jeho okolí je plné botanických, geologických a historických zajímavostí. Namátkou uveďme jen Karlštejn, Svatý Jan pod Skalou, Koněpruské jeskyně, lomy Malá a Velká Amerika, Solvayovy lomy, vrch Mramor.
Technickou zajímavostí Litně je úvraťová železniční stanice (vlak ze Zadní třebaně zde neprojíždí, ale mění směr. V letní sezoně zde jezdí dnes již historický motoráček.
Liteň může turistům a zejména cykloturistům jako základnu pro výlety do okolí nabídnout ubytování a zázemí v Areálu Pode Zděmi na okraji Městyse ve směru Karlštejn.
V internátu bývalého středního odborného učiliště je k dispozici za příznivou cenu 40 2 – 5 lůžkových pokojů se společným příslušenstvím. Cykloturistům je nabízena možnost uložení kol v uzavřených prostorách. V objektu zajišťuje stravování jídelna a je zde i možnost lékařského ošetření a drobných oprav na kolech a vozidlech. Předností je azyl uzavřeného areálu o ploše 10.000 m2 je možnost grilování, posezení u táboráku, možnost sportování a relaxace v klidném prostředí plném zeleně: z hlavní brány je výhled do pole, z jedné strany sousedí s areálem mateřské školy a z druhé strany se zámeckou zahradou. Objekt nabízí i učebny, dílny, kanceláře pro vzdělávání, školení a kurzy. Areál je spravován společností Atelier Svatopluk, o.p.s. jako centrum obecně prospěšných služeb . Jeden ze svých obecně prospěšných cílů – popularizovat osobnost Svatopluka Čecha bere vážně. Zájemci se o tom mohou přesvědčit např. v článcích na Wikipedii o "čechovských" zastaveních na Naučné stezky Liteň:
na http://atelier-svatopluk.zonerama.com ).
Na provozu a marketingu areálu se podílejí osoby s disabiltou, pro které jsou vytvářena chráněná pracovní místa (např. údržbář, fotograf). Návštěvníci tak svou návštěvou podporují kvalifikovanou práci osob se zdravotním postižením. O tom se mohou přesvědčit např. na http://jan-manak.zonerama.com nebo ).