Podzemí Malé Ameriky
Turistické cíle • Krasový útvar
Atraktivním cílem je prohlídka podzemí lomu Malá Amerika. Dnes již není nutné do podzemí vstupovat nelegálně, dřív se tam podnikaly různé výpravy. V současnosti jsou všechna přístupová místa důkladně zabezpečena a nezbývá nic jiného, než se do podzemí podívat oficiálně. Což tedy nejde stále, ale čas od času taková možnost na základě telefonické domluvy je.
Dnes již bývalé lomy tzv. Ameriky, zná snad skoro každý, nejen z vyprávění různých historek, ale i z různých filmů. Těžba v jednotlivých lomech končila různě, od roku 1944 až do roku 1963. Ale podzemí obou Amerik zná asi málokdo.
Prohlídka podzemí patří mezi náročnější podniky. Dlouhá chůze v podzemí osvětleným baterkami, často i v blátivém terénu, je odměněna nevšedním pohledem na jezero Malé Ameriky z oken štoly, nebo na lom Kanada.
Prohlídka podzemí vychází ze staré tovární haly, umístěné přímo k ústí hlavní štoly uprostřed závodu. Odtud vás průvodci z řad dobrovolníků za příspěvek na činnost sdružení a světlo s odborným výkladem provedou místy, kam se zpravidla nedá běžně podívat, především z důvodu ochrany majetku dolů a bezpečnosti návštěvníků. Všechny lokality se těžily od zdola nahoru tzv. nálevkovitým způsobem, tak že se vykutala hlavní štola pod ložisko. Vápenec se lámal a těžil postupně u stropu ložiska a padal do dopravníků a dál do vozíků v hlavní štole, štoly jsou v několika patrech, ale to vám vše vysvětlí a ukáží průvodci podzemím. V klidu podzemí se za přispěním vody na některých místech štoly začínají tvořit krápníky a možná za pár let zde budeme obdivovat i krasovou výzdobu. Štoly jsou také významným zimovištěm netopýrů, jednoho se mi podařilo vyfotit. Cesta podzemím k jezeru Malá Amerika je dlouhá cca 750 metrů, stejnou cestou se pak vracíte zpět. Na pobyt v podzemí je také potřeba se řádně připravit. Přilbu i náhlavní světlo vám půjčí, vlastní baterka také není k zahození. Počítejte s tím, že je potřeba bytelnější obutí i oblečení do chladnějšího prostředí.
Ochotní průvodci vás po prohlídce podzemí dovedou i k bývalému trestaneckému lomu Mexiko a řeknou vám mnoho zajímavých informací, stejně jako o lomu Velká Amerika.
Kde se Velká a Malá Amerika a ostatní lomy nacházejí, není asi nikomu potřeba dlouho vysvětlovat. Pro jistotu však uvedu, jak se do závodu Mořina dostanete. Neromanticky a nejjednodušeji lze přijet autem, asfaltová příjezdová cesta k bráně závodu vede asi kilometr ze stejnojmenné obce Mořina, kde zastavuje příměstský autobus z Prahy.
Pěšky se dá jít asi hodinu a půl od vlaku z Karlštejna. Pod hradem se zvolí silnice doleva, až narazíme na červenou turistickou značku a dojdeme k dubu Sedmi bratří. Od Dubu Sedmi bratří vystoupáme po žluté značce k lomu Malá Amerika a prohlédneme si jej z druhé strany, než jsou štoly. Žlutá značka nás dovede až k hlavní bráně, do které zahneme vpravo.
Prohlídku lomu je možné si zajistit zde.