Loading...

Hromnické jezírko, vitriol i přírodní památka

Turistické cíle Příroda Jezero

Při toulání se krajinou severně od Plzně jsem si vyhlédl jeden velice zajímavý, i když trochu opomíjený cíl výletu. Stojím na srázu a pode mnou se rozkládá Hromnické jezírko. Významná přírodní památka nejenom v Česku, ale i v evropském měřítku.

Již první dojem je úžasný. Něco takového nevidí člověk v životě často. Červenohnědá voda, nad ní strmé svahy břidlicové barvy a o něco výš zeleň okolních stromů. Tento kouzelný obraz dokresluje jasně modrá či zataženě šedá obloha. Bylo by chybou zůstat stát na místě nebo se jenom podívat a odejít. Není tudíž pro mě těžké se rozhodnout pro cestu okolo Hromnického jezírka, vydat se na krátkou pouť krajinou, kterou lidská ruka změnila k nepoznání.

Foto: Bubinga

Prohlížím si místo, které mnoho ukazuje i mnoho tají. Kochám se úžasnými pohledy a fotografuji. Dříve těžební jáma, ale po zastavení těžby břidlice a závalu odvodňovací štoly tady vzniklo jezírko o šířce 130 metrů, délce 190 metrů a hloubce až 18 metrů, tudíž o ploše hladiny cca 2 ha. Voda, které zajímavou červenohnědou barvu dodávají sloučeniny železa, je slabým roztokem kyseliny sírové, a proto je bez života. Okolní příroda naštěstí ne. Haldy, po dešti sírou zapáchající, jsou porostlé menšími či většími břízami a borovicemi, které tak ukazují, že si umějí poradit se zdejším extrémním prostředím. Je pravda, že některé jenom živoří či dokonce svůj nerovný boj nakonec vzdají. Právem bylo v roce 1975 Hromnické jezírko (zvané též Červené jezírko) nedaleko obce Hromnice se svým okolím na ploše 12,2 ha vyhlášeno přírodní památkou České republiky.

Zajímavé pohledy na jezírko dělá především úroveň okolního terénu, který je asi 60 metrů nad hladinou. A tudíž nejenom voda upoutá návštěvníka. Velkého množství břidlice v okolí jezírka si určitě také nelze nevšimnout. Haldy, po kterých vede úzká pěšinka, občas s nádechem povyrostou, aby se posléze narovnaly nebo vzápětí skrčily. Někdo by sice mohl říct, že je to obyčejná díra s vodou tam někde dole, ale já myslím, že když se člověk pomalu projde kolem, tak si to tady musí zamilovat.

Foto: Bubinga

Již od středověku sloužila břidlice například k výrobě kamence, který používali v textilní výrobě jako bělidlo. Rok 1578 je uváděn jako doba, kdy zde existovala hromnická huť, která v té době patřila klášteru Plasy. Na začátku 19. století byla objevena možnost získávat ze zdejší břidlice oleum, lidově zvané vitriol. Za vším stál významný a úspěšný podnikatel Johann David Starck, který koupil zmíněnou huť a začal roku 1807 oleum vyrábět.

Chemie nebyla nikdy moje silná stránka a tak jsem musel nakouknout do chytrých knih a dozvěděl jsem se, že oleum neboli dýmavá kyselina sýrová je roztok oxidu sírového různé koncentrace v kyselině sírové. Jedná se zejména o kyselinu diskovou a oleum by se mělo chemicky vyjádřit jako ySO3.H2O, kde „y“ je totální molární obsah SO3. Kyselinu sírovou lze získat zředěním vodou.

Foto: Bubinga

K získávání olea bylo potřeba nejdřív těžit břidlici, přičemž Johann David Starck se rozhodl nahradit hlubinnou těžbu povrchovým lomem. Vytěženou břidlici drtil na několik centimetrů velké kousky, které ukládal na 10 až 20 metrů vysoké haldy umístěné na nepropustném jílovém podkladu. Haldy byly poté z důvodů urychleného zvětrávání kropený vodou, která se přiváděla z lesa Veselce. Následně byla voda obsahující síran železnatý (zelená skalice čili vitriol) a síran hlinitý zachytávána a odváděna jako červený louh do kádí (nádrží). Následovalo odpařování a zahušťování v železných pánvích, čímž vznikal vitriolový kámen. Ten se následně roztloukal a odvážel do nedalekých Břas, kde vznikal výsledný produkt, dýmavá kyselina sírová.

Sice se jednalo o velmi náročný postup, ale vyplácelo se to. Dýmavá kyselina sírová totiž byla v té době jediným známým rozpouštědlem rostlinného barviva indiga a výroba v Hromnici byla ojedinělá na světě. Oleum se také používalo k čištění minerálních olejů a k výrobě fosforu. Zpočátku se bez zdejší výroby neobešel průmysl v dalších zemích Evropy. Nikde nic obdobného nebyli, a tudíž logicky neměli problém s odbytem. Ale nic netrvá věčně. Jednoho dne objevili v Anglii levnější, syntetický způsob výroby olea, což znamenalo nepříjemnou konkurenci. Následoval postupný útlum zdejší činnosti a nakonec také ukončení těžby v roce 1896. Postupem doby došlo k sesuvu některých stěn lomu a tím k závalu odvodňovací štoly. Vzniklo jezírko. V šedesátých letech se údajně uvažovalo o využití lokality jako skládky komunálního odpadu, ale naštěstí se tak nestalo.

Foto: Bubinga

Poslední loučivý pohled a poté opouštím toto kouzelné místo. Napadá mě pohádka o živé a mrtvé vodě. Mrtvá voda je pode mnou a ta živá? Nezbývá než hledat. Místo ní ale nacházím nedaleko jedno zajímavé pískovcové sousoší. Uprostřed je socha Spasitele, vlevo se nachází sv. Jan Nepomucký a napravo sv. Jakub Starší. Nechal je tu postavit majitel dolů v roce 1814 na počest dvou horníků, kteří v dole zahynuli. Pozdně barokní památka měla také ochraňovat ostatní horníky z nedalekého dolu před neštěstím.

Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:

http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Poslední aktualizace: 7.4.2016
Nadmořská výška:
356 metrů nad mořem
Hromnické jezírko, vitriol i přírodní památka na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hromnické jezírko, vitriol i přírodní památka

Hromnické jazero
Hromnické jazero
Jezero
Prírodná pamiatka Hromnické jazero sa rozprestiera na Plzeňsku v katastrálnej oblasti Hromnice na ľavom brehu Býkovského potoka…
0.3km
více »
Sousoší u Hromnického jezírka - svatá trojice Krista, Jana Nepomuckého a Jakuba staršího
Sousoší u Hromnického jezírka - svatá trojice Krista, Jana Nepomuckého a Jakuba staršího
Socha
Při toulání se krajinou severně od Plzně jsem si vyhlédl jeden velice zaj…
0.5km
více »
Hromnické jezírko
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hromnické jezírko
Přírodní památka
Hromnické jezírko se vyznačuje neobvykle načernalou barvou, jelikož voda …
0.5km
více »
Býkov zámek - hospodářský dvůr
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Býkov zámek - hospodářský dvůr
Statek
Hospodářský dvůr založený Plaskými Cisterciáky roku 1703 stavba dokončena…
1.7km
více »
Cesta k jezeru bez života.
Cesta k jezeru bez života.
Tipy na výlet
Nádherné červencové jitro nás již zastihlo ve vlaku. Poslední přestupování…
3.5km
více »
Rozhledna Radost
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Radost
Rozhledna
Další z rodiny dřevěných rozhleden se tyčí na návrší mezi obcemi Jarov a Dobříč, cca 20km severně od Plzně. Také patří mezi mladší …
3.7km
více »
Jarov - rozhledna Radost a Jarovská naučná stezka
Jarov - rozhledna Radost a Jarovská naučná stezka
Tipy na výlet
Máme pár dnů volna. V sobotu chceme být v Kostelíku na Rakovnicku, kde je…
3.8km
více »
Rozhledna Radost u obce Dobříč
Rozhledna Radost u obce Dobříč
Rozhledna
Na severním Plzeňsku, mezi obcemi Dobříč a Jarov, stojí v nadmořské výšce…
3.8km
více »
Budoucí rozhledna u obce Obora nedaleko Kaznějova
Budoucí rozhledna u obce Obora nedaleko Kaznějova
Rozhledna
Nedaleko Kaznějova, asi dva kilometry na východ od tohoto města se nachází menší obec Obora. Když tam přijíždí člověk od Jarova …
4km
více »
Zruč-Senec u Plzně
Zruč-Senec u Plzně
Muzeum
Navštěvujete-li rádi technická muzea,nesmíte vynechat…
4.7km
více »
zavřít reklamu