Plasy - klášter
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jedeme autem z Lužné u Rakovníka do města Plasy, navštívit klášter.
Cesta je dlouhá asi 43 km.
Za čím jedeme?
Jedeme na prohlídku bývalého cisterciáckého kláštera, tento klášter leží v údolí řeky Střely 25 km na sever od Plzně.
Do města Plasy se dostanete vlakem i autobusem.
V současné době je klášter ve vlastnictví státu a jsou zde čtyři prohlídkové okruhy :
Konvent, Kostel, Sýpka, Galerie.
Já jsem společně s dcerou navštívil základní prohlídkový okruh Konvent.
Při prohlídce Konventu uvidíte prostory kláštera, historickou lékárnu, patrovou kapli s nádhernými freskami. V kapli je překrásná akustika a já abych ji vyzkoušel, jsem předstíral kašel. Samotný klášter byl postaven na bažině, aby byla zaručena stabilita stavby stojí klášter na několika tisících dubových kůlech, které byly zaplaveny vodou. Dubové dřevo ve vodě zkamenělo a na kůly byl položen trámový rošt a na těchto základech byl klášter vystavěn.
Klášterem protéká umělý kanál, který dříve roztáčel mlýnské kolo a poháněl pilu. Při prohlídce kláštera také uvidíte překrásné samonosné schodiště od věhlasného architekta Jana Blažeje Santiniho, které mě doslova fascinovalo.
Stručná historie kláštera:
Klášter byl v roce 1144 založen knížetem Vladislavem II, největší rozkvět klášter zažil v 13. století. V polovině 13. století klášter vlastnil 50 vesnic a dvě města. V druhé polovině 14. století klášterní hospodářství procházelo krizí a v březnu 1421 byl klášter za husitských válek vypálen a komunita mnichů byla rozptýlena. Po nějakém čase se mniši do kláštera vrátili a žili v polorozbořené budově kláštera skoro dvě staletí. Obnova kláštera začala až po bitvě na Bílé hoře roku 1620, kdy některé statky byly vráceny klášteru.
Rozsáhlé stavební úpravy v klášteře proběhly v 17. a 18. století podle návrhů takových architektů jako byli, J.B. Santini a po jeho smrti přestavbu Konventu dokončil Kilián Ignác Dientzenhoffer.
Roku 1785 byl klášter císařským dekretem Josefa II zrušen. V roce 1826 klášter kupuje kancléř Metternich a klášter i město Plasy zažívají rozkvět kulturní, tak i průmyslový. Metternich obnovuje výrobu piva v místním pivovaru a byla založena huť na slévání litiny. V roce 1894 byl klášter poničen požárem, ale díky dobré pojistce byla budova kláštera brzy opravena. Ve vlastnictví Metternichů byl klášter až do roku 1945, kdy byl na základě Benešových dekretů zestátněn.
V dalších letech se v klášteře vystřídalo několik státních institucí a podniků.
Tato monumentální stavba rozhodně stojí za návštěvu, na budově kláštera je opravena střecha a na další opravy budova čeká. V těsné blízkosti této památky najdete dostatečně velké parkoviště pro Vašeho plechového miláčka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování jsme nepotřebovali a najedli jsme se v Rakovníku při cestě zpět do Lužné.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Překrásná budova kláštera a citlivě opravená budova přilehlého pivovaru, který je komerčně využíván. Samotné interiéry kláštera a kvalitní výklad průvodce při prohlídce.
Ostatní informace
Kllášter je veřejnosti přístupný od dubna do října, přesnou informaci o vstupném a otevírací době najdete na webových stránkách této památky.
V těsné blízkosti pokladny najdete překrásný obchod s keramikou a s dárky. Areál kláštera je velmi rozsáhlý a tak si najděte dostatek času k jeho prohlídce.
Informace jsem čerpal z oficiálních webových stránek této památky.