Hudlice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 33 C6
rodný domek Josefa Jungmanna (1773)
kostel sv. Tomáše
Hudlická skála
smírčí kříž
První zmínka o objektu 1341
Z historicko správního hlediska náležela ves ke zboží na Králově Dvoře. S ním sdílela osudy i majitele až do zániku patrimoniální správy v roce 1848. V roce 1773 se zde narodil jazykovědec Josef Jungmann. Budova s dnešním čp. 43, je roubený domek, který v současnosti je využíván jako památník tohoto muže. Tato budova byla založena někdy kolem roku 1718, stejně jako i ostatní roubenky v Hudlicích a prošla několika renovacemi z nichž nejvýznamnější proběhly v letech 1899 a 1968. U Jungmannova rodného domku si také můžeme povšimnout litinového pomníku z roku 1873, se sochou J. Jungmanna. Zdejší kostelík sv. Tomáše vznikl mezi lety 1874 a 1875 v místech původní dřevěné stavby pocházející patrně ještě ze 14. století. Za zmínku stojí i tzv. Hudlická skála a chráněnou přírodní památkou a výhledovým místem. Hudlickou skálu nalezneme na jihozápadním okraji obce. Zdejší smírčí kříž se nachází u silnice do Otročiněvsi. Přístup do obce zajišťuje červená TZN od Nového Jáchymova do Berouna. Také lze využít modré TZN ze Svaté.
Fotogalerie
Hudlice leží v Křivoklátské vrchovině nad údolími Libotického a Běstinského potoka a pod Krušnou horou na opačné straně, uvnitř CHKO Křivoklátsko. Nad městečkem se vypíná Hudlická skála a jeho stavební dominantou je velký kostel sv. Tomáše.
Hudlice mají přímé autobusové spojení s Berounem, kde je možný přestup na linky do Prahy.
Založení Hudlic, jakožto pozdně kolonizační vsi, se datuje k r.1341. Stával tu středověký kostelík, na jehož místě vyrostl v l.1874-75 dnešní novorománský trojlodní kostel sv. Tomáše (podle plánů J. Jirusche). V r.1773 se tu narodil Josef Jungmann, v jehož rodném domě je dnes jeho museum a před ním stojí jeho pomník z r.1873. Kromě kostela a Jungmannova rodného domku stojí za návštěvu také Hudlická skála (kolem jejího jižního okraje vede modrá značka), na niž lze poměrně snadno vystoupat a rozhlédnout se po zdejší úchvatné krajině. Městečko přitom budete mít jako na dlani.
Do okolí odtud vedou dvě turistické značky: červená přichází z Berouna kolem vrcholu Děd s rozhlednou a pokračuje pod Krušnou horou do Nového Jáchymova, k Leontýnskému zámečku a dále do Roztok; modrá jde na jih přes Svatou a okolo Vraní skály (na niž však stoupá žlutá) do Zdic, samozřejmě se od ní lze odpojit a jít třeba na Veliz, nebo na hrady Točník a Žebrák. Také by nemuselo být špatné dojít z Hudlic na vrchol Krušné hory, odkud by podle mapy měl být výhled.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.