Ikona Panny Marie Čenstochovské
Ikona Panny Marie Čenstochovské
Černá madona čenstochovská
6.7.2018
Na stezce Orlích hnízd vedoucí od Čenstochové po Krakov.
Jasná Hora je paulinský klášter v Čenstochové v Polsku a po Lurdech, Vatikánu...páté největší poutní místo světa.
A za čím návštěvníci, někteří poutníci i pěšky, míří? V klášterní bazilice je obraz Ikona Panny Marie Čenstochovské, který plní zázraky. Obraz, jak praví legenda, namaloval sv. Lukáš na stole v Nazaretu v rodině Panny Marie. Ve skutečnosti se jedná o ikonu ukořistěnou v Rusku. Je jí přisuzováno i zachránění Jasné Hory a celého Polska v polovině 17. století při švédském obléhání. Poté byla králem Janem Kazimírem korunována a prohlášena za ochránkyní Polska.
A od čeho že jsou šrámy na tváři bohorodičky? Ještě před švédy chtěli ukořistit obraz husité, ten ale rázem ztěžkl tak, že ho nemohli unésti, proto aspoň Marii dvakrát sekli do tváře.
Pověst o zázračné moci "obrazu" se rozletěla nejen v Polsku ale do celého světa. Dodnes poutníci chodí k obrazu se svými přáními, poděkováním: v kapli jsou vystaveny berle od vyléčených, vyznamenání od vojáků jako poděkování, která věnovali.
A až se obraz shlédnete můžete vyjít o patro výše, kde je výstava polských a uherských králů.
Info: Vstupné do baziliky ani na výstavy, dokonce parkovné se neplatí. Je však možno přispět libovolnou částkou darem do kasiček.
A protože nejen my slavíme 100. let od vyhlášení nezávislosti. Nachází se zde také výstava
„TU ZAWSZE BYLIŚMY WOLNI” – WYSTAWA W ROKU 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Odkaz na oficiální polsky spot: https://www.youtube.com/watch?v=CQDx7yvI0IY