Ivaň
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Ivaň je větší vinařskou obcí s 700 obyvateli a najdeme ji jihovýchodním směrem od města Pohořelice a severozápadním směrem od Věstonické vodní nádrže. Obec se rozkládá na levém břehu řeky Jihlavy a v jejím okolí jsou lužní lesy. Od severního okraje obce se rozprostírá rozlehlý vinohrad. Západním směrem od obce a na pravém břehu Jihlavy je rybník Vrkoč. Severovýchodním směrem od obce je chráněné území přírodní památky Plačkův les a říčka Šatava a jihovýchodním směrem přírodní památka Dolní Mušovský luh. Přírodní památku Plačkův les a říčku Šatavu tvoří přirozený lužní les s rameny a tůněmi říčky Šatavy, kde se daří ohroženým druhům živočichů. Přírodní památku Dolní Mušovský luh tvoří zbytek přirozeného lužního lesa s vzácnými druhy rostlin a vodních živočichů. V obci se křižuje několik značených cyklistických tras a to Jantarová stezka, Mikulovská, Brněnská a Greenways Krakov-Morava-Vídeň.
Historie
V prvních historických záznamech o obci z roku 1073 je na území obce uváděn hrad. Jelikož se nenašly žádné náznaky hradu v obci a jejím okolí je tato listina považována za falzum. První písemná zmínka o obci je pak z roku 1257, kdy byla obec majetkem kostela svatého Jana Křtitele v Přibicích. V roce 1581 byla obec připojena k židlochovickému panství. Dominantou obce je kostel svatého Bartoloměje, jež vznikl v roce 1811 rozšířením barokní kaple pocházející z roku 1724 až 1726. Další památkou v obci je socha svatého Jana Nepomuckého zhotovená v roce 1785.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 88 A3
kostel sv. Bartoloměje (1799)
barokní fara
socha sv. Jana Nepomuckého
kaplička
boží muka
První zmínka o objektu 1070
Pravděpodobně první známky osídlení se projevily až v období římského hradiště, které stálo nedaleko odtud. V těsné blízkosti Ivaně byly nedávno objeveny zbytky polního tábora římské, patrně X., legie. Archeologický výzkum však potvrdil osídlení ze slovanského období. První písemná zmínka o Ivani je z roku 1070, jedná se s největší pravděpodobností o falzum, neboť v listině se píše o hradu, který však na území obce nebyl nikdy dokázán. Za pravděpodobnější je tedy nutno míti zprávu z roku 1257 o desátcích. Ves a přilehlé statky byly patrně v královských rukou a to až do roku 1581, kdy je získává Fridrich ze Žerotína. Tak je Ivaň připojena k panství Židlochovice a tak zůstává do roku 1848. Po druhé světové válce je okresně připojena k Hustopečím, kde setrvává do roku 1960, kdy je vzata pod okres Břeclav. Dnešní kostel sv. Bartoloměje pochází z roku 1791 a byl vystavěn na místě, kde stávala původní kaple z roku 1424. Nejpozoruhodnější na kostele je jeho vstupní průčelí. U kostela také nalezneme sochu sv. Jana Nepomuckého. Ani v této obci nechybí boží muka. Obcí neprochází žádná ze značených TZN a nejsnadnější přístup je tedy po silnici z Vranovic, či Pasohlávek.