Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Obec Jednov jsme navštívili během jednodenního výletu cestou do Boskovic a shlédli jsme zde dvě památky. Jako první jsme si jeli prohlédnout větrný mlýn holandského typu a pak jsme popojeli ke 300 metrů vzdálenému poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie. Auto peugeot 307 jsme zaparkovali na návsi před svatostánkem a vydali se na jeho obhlídku.
Před námi stál barokní kostel, jehož podoba vznikla v letech 1905 - 1910, kdy byla přistavěna věž a průčelí chrámu se sochami sv. Františka z Asissi a sv. Benedikta. Obě sochy jsme si prohlédli a pak jsme popošli ke vchodu do kostela a přes zavřené dveře nakoukli dovnitř. Viděli jsme neobyčejně světlý interiér jasných barev, sladěný s vnitřní výzdobou. Pochopitelně nás nejvíce zaujal hlavní oltář s původní dřevěnou sochu Bolestné Matky Boží. Pak jsme očima přejeli boční oltáře, které jsou zasvěcené sv. Josefu a sv. Janu Nepomuckému. Dále jsme zde viděli sochy sv. Cyrila a Metoděje, sv. Martina, sv. Vavřince, sv. Šebestiána, jenž byly zhotoveny v Tyrolích. Zalíbila se nám také chrámová valená klenba, která je vyzdobena medailonem zobrazujícím Kristovo narození.
Co jsme však nemohli vidět, byl pramen zázračné vody, který vyvěrá pod hlavním oltářem. Dnes je totiž již vyveden mimo kostel do vodní kaple s přístupem od silnice. Jak jsme se dozvěděli, právě tento pramen stojí za vznikem celého místa. Kdysi zde byla prý studánka s názvem Svatá voda, kde podle zbožné pověsti, docházelo k zázračným uzdravením. Z vděčnosti za vyslyšené prosby byla na dubě v blízkosti studánky umístěna dřevěná socha Bolestné Panny Marie. A tyk vznikla pieta, ke které začali přicházet poutníci ze širokého okolí se svými prosbami.
Dále jsme si přečetli, že vzrůstající počet lidí byl důvodem pro postavení kaple, což uskutečnil klášter sv. Kláry v Olomouci, který měl v blízkém Ptení velkostatek. Také jsme se dozvěděli, že v roce 1766 byla nad studánkou postavena kaple, jako presbytář budoucího chrámu, do kterého byla Pieta, dočasně umístěná ve farním kostele ve Ptení, přenesena. Bohužel za josefinských reforem byl olomoucký klášter klarisek roku 1782 zrušen a dokončení druhé etapy výstavby kostela se uskutečnilo až v letech 1807-1810.
Pak již byl kostel v letech 1905-1910 uveden do dnešní podoby, kterou jsme i my mohli shlédnout. Když jsme si svatostánek prohlédli, syn zde odlovil kešku a pak jsme se vrátili k autu a jeli do obce Benešov, odkud jsme se vydali ke na nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny Skalky.
Pravidelné bohoslužby :
Út 7:30, celý rok, každý týden
Pá 17:45, zimní čas, každý týden, každý třetí pátek v měsící dětská bohoslužba
18:00, letní čas, každý týden, každý třetí pátek v měsící dětská bohoslužba
So 17:15, zimní čas, každý týden, s nedělní platností
18:00, letní čas, každý týden, s nedělní platností
Ne 8:00, celý rok, každý týden