Jednov - větrný mlýn
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Mlýn
Obec Jednov jsme navštívili během jednodenního výletu cestou do Boskovic a shlédli jsme zde dvě památky. Jako první jsme si jeli prohlédnout větrný mlýn holandského typu, který byl postaven v roce 1842 mlynářem Ignácem Zápařkou a jisté je, že roku 1875 byl již v provozu. Auto peugeot 307 jsme nechali na kraji silnice u značky, oznamující konec obce, nacházející se 11 kilometrů od Konice a ještě než jsme se vydali ke mlýnu, syn odlovil nedaleko auta kešku.
Pak jsme se již vydali podél plotu k větráku. Z jeho historie jsme se dozvěděli, že se mu roku 1931 ulomila křídla při vichřici a tak mlynářka Františka Hoffmannová požádala o příspěvek na opravu. Podivili jsme se tomu, že žádost musela podat ještě jednou a teprve roku 1933 příspěvek dostala. Protože však dostala pouze 100,- kč, mlýn prodala a tehdy přestal sloužit svému původnímu účelu. Nepřekvapilo nás tak, že mlýn byl roku 1952 upraven k obytným účelům. Dále jsme zjistili, že roku 1954 byl vlastníkem Místní národní výbor a v roce 1961 se v něm nacházely dvě bytové jednotky.
Pak jsme již po polní cestě dorazili po 100 metrech ke vratům, za nimž mlýn z lomového kamene stojí. Dál jsme se nešli, neboť mlýn je v soukromých rukách a tudíž nepřístupný. Nechtěli jsme ani rušit majitele mlýna, kteří se zrovna chystali k odjezdu a respektovali jsme jejich soukromí. Z rozumné vzdálenosti jsme si alespoň prohlédli neomítnuté zdi mlýna se šindelová s plechovou střechou, která nahradila dřívější valbovou střechu s krátkým hřebencem. Viděli jsme také napodobeninu větrného kola, která nemá sice nic společného s větrným kolem původním, ale dodává budově romantickou podobu.
Po chvilce jsme se vrátili k autu a opustili jsme nejzachovalejší mlýn na Konicku. Neodjeli jsme však daleko, neboť jsme se ještě zastavili u 300 metrů vzdáleného kostela Navštívení Panny Marie, o němž se více dozvíte v mém dalším článku.