Jelení studánka u Horní Krupé
Turistické cíle • Příroda • Studánka
V české krajině najdeme řadu míst, která jsou památkou na protireformační hnutí po Třicetileté válce. Většinou se nacházejí na místech odlehlých, často v hlubokých lesích - nejrůznější studánky, památné stromy, jeskyně a další lokality. Jsou to místa, na kterých se tajně scházeli nekatolíci ke společné modlitbě
Jedním z těchto míst je i Jelení studánka nedaleko Horní Krupé na Havlíčkobrodsku. Najdeme ji v tzv. Kráteckých lesích západně od obce, na místě dostatečně odlehlém, aby nebylo pod dohledem vševidoucích očí sousedů. Zde se scházeli věřící z okolních vsí - Horní i Dolní Krupé, Olešné a dalších obcí. Konaly se zde noční bohoslužby, setkání pro čtení knih a společný zpěv nebo předávání modlitebních i dalších zakázaných knih. Díky této možnosti se v Horní Krupé a blízkém okolí uchovala evangelická víra - a v roce 1781, po zavedení Tolerančního patentu, zde vznikl jeden ze zhruba dvaceti evangelických sborů, které byly na Vysočině založeny.
Studánka získala svůj název podle toho, že do těchto míst chodili pít jeleni. Ve skutečnosti jsou zde dva prameny (a nad nimi dvě studánky), původní Jelení je ta položena západněji. Obě studánky jsou dnes již označeny - původní je označena dřevěným husitským kalichem na stříšce studánky, u druhé je pak kamenný pomníček.
V současnosti je v plánu naučná stezka, která návštěvníky zavede i ke studánce. U té bude umístěn informační panel.