Loading...
Výletníci, kteří míří z Jeseníku směrem k oblíbené výletní restauraci (a zároveň i ke skalám) Čertovy kameny v podstatě nemohou minout upravený pramen, pokud ovšem používají žlutou TZ od kolonie tamních zahrádkářů.
Pramen Karel se tak trochu vymyká z řady dalších upravených pramenů v okolí města Jeseník. O fenoménu lázeňských pramenů a pomníčků jsem toho i na Turistice celkem dosti napsal. Pozorný čtenář tak ví, že upravené prameny s pomníčky vznikaly na popud vděčných uzdravených pacientů lázní na Gräfenberku. Valná část pomníčků a pramenů vznikla v průběhu 19. století, dodejme, že asi hlavní vlna stavitelství sahala někdy od 40. let do konce „století páry“.
Karlův pramen u Čerťáků (nebo jak místní říkají Harikáčů) je dílem takřka současným, nebo novodobým. Původní úprava pramene na severním svahu Zlatého Chlumu spočívala v podobě železné trubky vyvedené v betonové zídce. Současnou podobu získalo místo v roce 2003. O přestavbu se zasloužily Lesy ČR. Okolí pramene bylo opatřeno širší kamennou zídkou, voda proudí dřevěnou trubkou. Nad pramene byla zhotovena dřevěná stříška a k usednutí poslouží dřevěné lavičky. Pramen je věnován památce místního revírníka Karla Ščudly, takže na rozdíl od jiných jesenických pramenů nenese jméno po nějakém králi, císaři či jiném arcivévodovi.
Samotná úprava pramen tehdy přišla na 40.000,- Kč. Pramen se díky údržbě těší dobrému stavu a vcelku stále teče a poskytuje občerstvení, hlavně tedy těm co kráčí vzhůru a oblíbená hospoda je až za zátočinou lesní silničky.