TURISTIKU PODPORUJÍ
61 584 turistů a cestovatelů
112 649 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 404 818,- odměny za články

Mikulov

Mikulov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Břeclav, v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem. Město je střediskem moravské vinařské oblasti. V okolí města jsou na stráních kopců rozlehlé vinohrady a najdeme tu i ovocné sady. Severovýchodním směrem je chráněné krajinná oblast Pálava. Na tuto oblast východně od Mikulova navazuje Lednicko-valtický areál se soustavou rybníků. Severním směrem od Mikulova je vybudováno vodní dílo Nové Mlýny, využívané k rekreačním účelům s možností provozování vodních sportů. Prohlédně si videotrasu Mikulovem na sv. Kopček

Turistika & volný čas Oblíbená místa a aktivity Doporučujeme
Tipy na výlety Mikulov (24)  CHKO Pálava / Dívčí Hrady / Janičův vrch Mapa Mikulov
Turistické cíla a zajímavá místa (106) Svatý kopečekZámek Mikulov Chaty a chalupy Mikulov
Turistické trasy Mikulov TOP vinařské cíle Mikulov Ubytování Břeclavsko

Jeskyně Na Turoldu

Turistické cíle Příroda Jeskyně

Pohled na Turold z Kozího hrádku.
Pohled na Turold z Kozího hrádku.  •  Fotografie (6)  • Foto: pospec

Jeskyně Na Turoldu leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova a spolu s jeskyní Liščí díra tvoří 2,5 km dlouhý labyrint chodeb. Na rozdíl od ostatních zpřístupněných jeskyní vznikla na zlomech a puklinách ve vápencích druhohorního stáří, postižených mladým alpínským vrásněním.

Jeskyně Turold: Naučná stezka k jeskyni Turold

Z historie objevování jeskyně Na Turoldu :
Průzkum jeskyně byl zahájen v září roku 1951. Během dvou let byly objeveny : Stará síň, Balvanitý dóm, Krápníková síň (dnes již Stará krápníková síň), Netopýří dóm, Jezerní dóm, Bílá síň a Krystalická síň.

Po malých úpravách byla jeskyně v letech 1959 - 1967 přístupná veřejnosti. V této době činila celková délka známých chodeb 470 metrů.

V roce 1976 zahájila Mikulovská speleologická skupina další průzkumné práce.
V letech 1976 - 1980 se podařilo objevit rozsáhlá pokračování některých prostor jeskyně Na Turoldu. Současná prozkoumaná délka jeskynního systému Turold činí 1.100 metrů. Ve speleologickém průzkumu vápencového vrchu Turold se ovšem dále pokračuje.

Podobné příspěvky
Turold - jeskyně Liščí díra

Nachází se východně od dnešní zpřístupněné Jeskyně Na Turoldu. Vytváří sice dnes samostatný krasový celek, ale v minulosti s ní byla určitě spojena. Byla nejvýraznějším jeskynním torzem, které se dochovalo po opuštění Turoldu těžební činnosti ve 40. letech minulého století. Volně přístupná je vstupní prostora se třemi okny ústícími na povrch. Na přelomu století bylo započato na jejím konci s intenzivním průzkumem dalšího pokračování a během několika let bylo objeveno více jak kilometr nových chodem a síní. Kromě klasické krystalické výzdoby zde bylo objeveno i několik na krápníky bohatých prostor a v nejnižších částech i podzemní jezera. S jeskyní Na Turoldu a dalšími geneticky navazujícími podzemními prostorami dosahuje celý dnešní jeskynní systém délky 2200 m chodeb.

Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí, GOL 1:25 000 Zahrada Evropy

Jeskyně na Turoldu

Mapa 88 B3

První zmínka o objektu 1951

Začněme celkovým pohledem na vrch Turold, který se tyčí nad Mikulovem. Celý tento kopec byl 10. května 1946 vyhlášen přírodní památkou a roku 1992 se stal přírodní rezervací. Kopec sám o sobě vznikl v době posunů jednotlivých zemských desek, kteréžto pohyby vyzdvihly tento vápencový masív. Vápence, obzvláště pak jurské, jak známo v převážné většině tvoří krasové jevy, které i zde byly objeveny již roku 1669, kdy o nich píše rakouský lékař Jan Ferdinand Hertod von Todtenfeld. První nálezy datuje do roku 1659 z čehož se můžeme domnívat, že již tehdy se o „skládkách“ fosilních kostí vědělo. V roce 1873 zde byla zahájena těžba velmi čistého vápence pro mikulovskou vápenku a byla ukončena až roku 1934. Vápenec zde těžený dosahoval stáří 141 – 167 milionů let a obsahoval na 500 druhů fosilních zbytků živočichů a rostlin. Původní Turoldova jeskyně byla lomovou prácí zničena a tak jeskyně musela i nadále čekat na své objevení. Objevování jeskyní se ve 20. století zúčastňovali také amatéři. Současná délka jeskyně tvoří 1100 metrů a je neustále objevována. Dnes je sice jeskyně nepřístupná, ale po dohodě se speleology se dá jít na krátkou procházku do jeskynního komplexu. Pravděpodobné zpřístupnění, dle ústních informací, by mělo proběhnout kolem roku 2005. Tyto „zpřístupněné“ části byly doobjeveny roku 1977. Jakoby středem jeskyně je tzv. Balvanitý dóm z něhož vedou cesty do dalších dómů a síní z nichž například uveďme Netopýří dóm, Pohádkovou síň a Krápníkovou síň., nesmíme také zapomenout na propast necelých 40 metrů hlubokou. Vraťme se ještě na okamžik do pravěku. První, kdo ze zástupců rodu Homo, jeskyni objevil byl patrně člověk doby mladší kamenné, který se zde ukrýval před nepřízní počasí a zvířaty, i když toto bylo sporné, neboť se zde nalezly kosti předvěkých živočichů, kteří zde zapadli a již se nedostali ven, či obývali vstupní části jeskyně. Osídlení jeskyně pokračuje dále přes dobu bronzovou a železnou až do středověku. V této jeskyni bylo prokázáno 14, na sobě nezávislých, osídlení a pravděpodobně se tedy jedná o nejvíce a nejčastěji osídlenou jeskyni na Jižní Moravě. Obydlení jeskyně můžeme sledovat i dnes. Nikoliv však lidmi, ale cca 7 druhy netopýrů, jedná se totiž o nejvíce sledované zimoviště, těchto tvorů.. Vyskytuje se zde i velké množství chráněných živočichů a to zejména zástupců hmyzu, občas se zde vyskytne i, v českých zemích, vzácný pták – zedníček skalní. Za jarních nocí můžeme slyšet houkání výra velkého. K jeskyni vede naučná stezka v okruhu měřící cca 300 metrů, která Vás podrobně seznámí s historií a přírodními formacemi vrchu Turold a jeho krásami. K naučné stezce vede červená TZN z Mikulova směrem k Dolním Věstonicím.

Turold - kopec

Přírodní rezervace vyhlášena roku 1946 na kopci (385 m.). Jedná se o vápencový masív s četnými krasovými jevy (celkem 15 jeskyní), hnízdiště výra velkého, v jeskyních netopýři, stepní vegetace na zalesněné ploše. Od Mikulova vede k Turoldu červená TZN pokračující dále do Klentnice a Dolních Věstonic.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (48.816, 16.640)
WWW stránky:
Poslední aktualizace: 4.5.2006
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele pospec
Autor: pospec
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Mikulov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,0km od místa

Příspěvky z okolí Jeskyně Na Turoldu

Krásnou Pálavou, duben 2024 pt. 1
Krásnou Pálavou, duben 2024 pt. 1
Cestopisy
„Krásnou Pálavou krásný holky jdou bez krojů a bosý džbánky cinkají víno chutnají až se těla bílá orosí“   Dovolil jsem si vypůjčit něco z textu Pavla Lohonky alias Žalmana na úvod, protože Pálava nám vyšla vskutku krásně. Na jih Moravy jezdíme celkem často, nicméně musím se přiznat, na samotné Pálavě jsem byl vlastně jako takové jen jednou, myšleno přes kopce tohoto minipohoří. Jindy jsme Pavlovské vrchy (tak se to tam…
0.2km
více »
Turold - Turoldova jeskyně
Turold - Turoldova jeskyně
Jeskyně
hodnoceni 9/10
Pod vrcholem kopce procházela vápencovým hřebenem v minulosti významná jeskyně zvaná Turoldova. Jednalo se nejspíše o průtokovou jeskyni, kde podle popisu za mohutným vstupním portálem…
0.2km
více »
Velice nevšední jeskyně "Na Turoldu".
Velice nevšední jeskyně "Na Turoldu".
Jeskyně
hodnoceni 10/10
    Jeskyně jenž nemá, mezi těmi které jsem již viděl, obdoby. Někteří tvrdí, že nemá obdoby s žádnou naší jeskyní. Při letmém pohledu bych si ani nebyl moc jistý kam ji zařadit, jestli mezi kras nebo pseudokras. …
0.4km
více »
Turold - Geopark
Turold - Geopark
Zajímavost
hodnoceni 9/10
Nachází se v Zadním lomu poblíž vstupu do Jeskyně Na Turoldu. Na umělém kruhovém náspu ve tvaru uzavřené podkovy se tyčí 17 bloků hornin z různých částí naší republiky. Byly vybrány tak,…
0.4km
více »
Naučná stezka a jeskyně Na Turoldu
Naučná stezka a jeskyně Na Turoldu
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Historické město Mikulov najdeme v malebném kraji jižní Moravy kde vedle památek je spousta jiných lákadel od krás přírody až k nepřeberné spoustě vinic a vinných sklípků. Výletem do Mikulova jsme vyplnili odpočin…
0.5km
více »
Jeskyně Na Turoldu
Jeskyně Na Turoldu
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Jeskyně se nachází na severním okraji Mikulova v opuštěném kamenolomu. Parkoviště je u silnice přibližně 100 m od pokladny. Samotná jeskyně je asi ještě o 300 m dále. Jeskyně byla objevena při těžbě kamene v roce …
0.6km
více »
Turold - naučná stezka
Turold - naučná stezka
Chodník, naučná stezka
hodnoceni 9/10
První naučná stezka byla na Turoldu zbudována v roce 1984 tehdejším Krajským střediskem památkové péče a ochrany přírody ve spolupráci s Českou speleologickou společností a měla celkem 6 zastavení. Jelikož zub času zapracovat na tomto díle, byla v roce 2000 realizována nová verze Centrem ekologické výchovy v Mikulově pro Správu CHKO Pálava. Stávající má celkem 8 panelů a její délka je asi 300 m. Trasa p…
0.6km
více »
Turistické rozcestí Turold
Turistické rozcestí Turold
Rozcestí
hodnoceni 10/10
Nachází se na jižním okraji přírodní rezervace poblíž provozní budovy Správy jeskyní. Prochází tudy červeně značená Pálavská magistrála. Jedním směrem jde přes Kozí hrádek do Mikulova na náměstí a odtud směřuje až ke státní hranici s Rakouskem, druhým pak přes Stolovou horu, Sirotčí hrádek, Soutěsku a Dívčí hrady do Dolních Věstonic. Dále zde začíná žlutě značená spojka, kte…
0.6km
více »
Vinobraní – Nejoblíbenější vinařská akce nejenom na jižní Moravě
Vinobraní – Nejoblíbenější vinařská akce nejenom na jižní Moravě
Tipy a novinky
Vínomilci, zbystřete! V České republice to poslední dobou žije vinařskými akcemi, které vám doslova vyrazí dech. Celoročně se konají různé spojené s moravskými a českými vín…
0.7km
více »
Kočičí skála - přírodní památka
Kočičí skála - přírodní památka
Přírodní památka
hodnoceni 9/10
Jedná se o výrazný skalní útvar ernsbrunských vápenců vystupující nad rovinatý povrch u silnice mezi Mikulovem a Klentnicí. Na stepních trávnících lze v jarním období uvidět koniklec v…
0.7km
více »
Z  Mikulova přes Svatý kopeček až k zatopenému lomu - I. část
Z Mikulova přes Svatý kopeček až k zatopenému lomu - I. část
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Konečně skončily velké jarní deště a začínají pravé letní dny, kdy teploty vyskakují přes třicítku. Jedno sobotní červnové ráno vyrážíme brzy ráno, kdy ještě není takové vedro v 5. 30 na městskou Dopravu …
0.9km
více »
Mikulov - Čertův kámen
Mikulov - Čertův kámen
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
Nachází se na okraji města uprostřed rozlehlého areálu Amfiteátru, kde se pořádají různé mikulovské slavnosti. Jde o výrazný skalní vápencový výchoz, který je však skryt ve vzrostlé parkové zeleni. Skalní útvar u paty má celkovou délku 39 m, je 12 m široký a jeho celková výška dosahuje 14 m. Vlastní skalní vápencový blok je pak vysoký 11 m, široký 9 m a dlouhý 23 m. V zá…
0.9km
více »
Židovský hřbitov v Mikulově
Židovský hřbitov v Mikulově
Fotogalerie
hodnoceni 10/10
Obrazová galerie zobrazuje jeden z největších židovských hřbitovů na našem území, který patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde došlo již někdy kolem…
0.9km
více »
Mikulov - židovský hřbitov
Mikulov - židovský hřbitov
Hřbitov
hodnoceni 10/10
Nachází se na severovýchodním okraji města. Patří mezi naše nejzachovalejší židovské hřbitovy a rozlohou je i největší na Moravě (nachází se zde přes 4000 náhrobků). Nejkrásnější pocházejí ze 17. století a mnohé z nich se staly vzorem náhrobků na jiných místech Moravy. Hřbitov je rozdělen na tři části, nejčestnějším místem je tzv. rabínský vršek s hroby mikulovských a moravských zemských rabínů. Mikulov byl po tři století (od …
1km
více »
Centrem města Mikulova
Centrem města Mikulova
Město
hodnoceni 10/10
Západně od Břeclavi v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem jsme navštívili Mikulov, město, které je střediskem moravské vinařské oblasti, ležíci na posledních výběžcích Pálavských vrchů. V celé je…
1.1km
více »
Mikulov - Kozí hrádek
Mikulov - Kozí hrádek
Vyhlídka
hodnoceni 9/10
Nachází se na skalnatém vrcholu výrazné vápencové vyvýšeniny zvané Kozí vrch, který leží uprostřed města, severovýchodně od historického centra. Má tvar mohutné hranolové věže. Původní německý název býval Knieberg, prý podle německého výrazu koleno, neboť prapůvodní obchodní cesta z Vídně na sever směrem k Brnu (Brünner strasse) byla díky kopci ve výrazném sedle lomená (dnes se v těchto místech nachází m…
1.2km
více »
Mikulov
Mikulov
Město
hodnoceni 9/10
Mikulov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Břeclav, v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem. Město je střediskem moravské vinařské oblasti.…
1.2km
více »
Mikulov - město a zámek  2007
Mikulov - město a zámek 2007
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
   Půvabné jihomoravské městečko Mikulov s cenným historickým jádrem leží na posledních výběžcích Pálavských vrchů a jeho nejspodnější okraj se téměř dotýká hranice s naším jižním sousedem. Na m…
1.4km
více »
Mikulov - Sousoší Nejsvětější Trojice
Mikulov - Sousoší Nejsvětější Trojice
Socha
hodnoceni 8/10
Nachází se uprostřed horní části náměstí a oživuje jeho prostor. Toto monumentální barokní sousoší s plastikami z let 1723-25, patří k vrcholným dílům zdejšího sochaře Ignáce Lengelachera. Návrh sloupu provedl architekt J.A. Prenner a architektonickou část K. Steinböck. Sloup byl zbudován na zakázku tehdejšího majitele zámku knížete Waltera Xavera Ditrichštejna. Svým trojhranným obeliskem k vrcholu zašpičatělým, znázorňujícím …
1.5km
více »
Svatý Kopeček u Mikulova vyhlídkový
Svatý Kopeček u Mikulova vyhlídkový
Vyhlídka
hodnoceni 10/10
   Poslední výběžek Pálavy v bezprostřední blízkosti Mikulova - Svatý Kopeček - nejenže svou hmotou dotváří už tak překrásné kulisy města, ale je také "horou" dominantní, viděnou ze široka a zdaleka. Její odlesněn…
1.6km
více »
MIKULOV - Svatý Kopeček, Židovský hřbitov, Kozí Hrádek, vápencový LOM a Zaječí
MIKULOV - Svatý Kopeček, Židovský hřbitov, Kozí Hrádek, vápencový LOM a Zaječí
Cestopisy
hodnoceni 10/10
  I když počasí nepřálo... sluníčko nevykouklo a mléčná obloha zvěstovala nezajímavou fotodokumentaci... vydali jsme se  do kraje, který je nám velmi blízký. Oblast Mikulova, obklopená vinicemi, nabízí…
1.6km
více »
Mikulov - městská památková rezervace
Mikulov - městská památková rezervace
Městská část
hodnoceni 9/10
Patří mezi naše nejvýznamnější a nejzachovalejší historická města. Městský areál je ceněn nejenom po stránce památové, ale i po stránce krajinářské. Svoji polohou mezi bílými vápencovými…
1.6km
více »
Do Mikulova na Svatý Kopeček a k zatopenému lomu
Do Mikulova na Svatý Kopeček a k zatopenému lomu
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
  Jihomoravský Mikulov máme s manželkou moc rádi. Čas od času jezdíme zkontrolovat, jakým tempem pokračují opravy překrásného historického centra a co tam mají nového. Při svých několika návštěvách jsme zdaleka ne…
1.6km
více »
Svatý kopeček
Svatý kopeček
Rezervace
hodnoceni 10/10
Dominanta města Mikulova, Na Svatý kopeček vede křížová cesta ze 17. století. Na temeni kopce stojí kaple sv. Šebestiána z roku 1623. Svatý kopeče…
1.6km
více »
Svatý Kopeček u Mikulova
Svatý Kopeček u Mikulova
Hora
hodnoceni 9/10
Svatý kopeček u Mikulova je tvořen stupňovitým hřbetem, který probíhá od severovýchodu na jihozápad. Jihozápadní výbě…
1.6km
více »
Mikulov - zatopený lom u Mariánského mlýna
Mikulov - zatopený lom u Mariánského mlýna
Jezero
hodnoceni 9/10
  Taky se vám stýská po prosluněných chorvatských zátokách s jejich průzračnou, křišťálově čistou vodou a divokým skalnatým pobřežím všude kolem... a přitom se tam kvůli nedostatku času nebo financí nemáte leto…
1.7km
více »
Mikulov
Mikulov
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Jedeme do města s vůní jihu.Do města,které bývá nazýváno městem památek. Určitě doporučuji návštěvu zámku ( v zámeckém sklepení stojí za podívání unikátní obří sud-2.největší v Evropě!)…
1.9km
více »
Sirotčí hrádek
Sirotčí hrádek
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Sirotčí hrádek je jednou z nejpěknějších a nejromantičtějších hradních zřícenin. Zřícenina hradu Sirotčí hrádek stojí na severovýchodním výběžku Stolové hory…
2.6km
více »
Pálava
Pálava
CHKO
hodnoceni 9/10
CHKO Pálava byla vyhlášena v roce 1976 na území o ploše 83 km2. CHKO zahrnuje území Pavlovských vrchů, komplex Milovického lesa a sníženu táhnoucí se k rakouským hranicím. Nejcennějšími biotopy Pálavy jsou drnov…
3.3km
více »
TOPlist