Loading...

Jeskyně Výpustek

Turistické cíle Příroda Jeskyně

Jeskyně Výpustek patří do jeskyního systému Moravského krasu. Labyrint chodeb a útvarů byl vytvořen působením Křtinského potoka a byl objeven už v 17.století. Byly zde objeveny kosterní pozůstatky pravěkých zvířat a proto tu zpočátku chodili mastičkáři a používali tyto kosti jako přísady mastiček. Mnoho badatelů zde postupně objevovalo mnoho chodeb a jeskyní, takže celý komplex měl až 7km. V 19. století se jeskyni věnovala řada badetelů jako například Dr. Jindřich Wankel nebo Dr. Martin Kříž. Byly zakresleny podrobné mapy a byla prováděna řada speleologických a paleontologických výzkumů. V 20. letech 20. století byla jeskyně poznamenána těžbou fosfátových hlín. Během těžby však byly objevena některé nové prostory. V roce 1938 jeskyně zabrala česká armáda a zřídila zde velký muniční sklad. Během II.sv.války zase prostory zabrala německá armáda která zde vybudovala továrnu na díly do leteckých motorů. Pracovaly zde stovky totálně nasazených čechů v nepřetržitém provozu. Na konci války když němci ustupovali, tak celou továrnu zapálili a vyhodili do povětří. Tím se značně poškodila velká část jeskyního prostoru. Po válce se podařilo vyvést řadu sutin a mnohé části obnovit. V 60.létech 20.století zase prostory zabrala česká armáda a vybudovala zde mohutný podzemní protiatomový kryt s přísně utajeným vojenským velitelstvím pro případ války. V listopadu roku 2006 převzala jeskyni i s technickým dílem protiatomového krytu Správa jeskyní Moravského krasu. Dne 10.3.2008 byla jeskyně oficiálně otevřena do normálního provozu. 

Dnes celý tento komplex můžete navštívit s průvodcem, kde se seznámite s tím co zde zůstalo po čeké ali i německé armádě a taky se skalními prostory, které se znovu podařilo zprovoznit.

Cena vstupného je 110,-kč za dospělou osobu a pokud chcete uvnitř fotit, tak si musíte připlatit ještě 40,-kč. 

Podobné příspěvky
Jeskyně Výpustek

Podrobná historie jeskyně:

Nachází se ve střední části Moravského krasu, 1,5 km západně od obce Křiny při silnici do Adamova.

Jeskyně Výpustek patřila již před staletími mezi největší a nejvýznamnější jeskyně Moravského krasu. Jedná se o dvoupatrový ponorový jeskynní systém Křtinského potoka. Jak je doloženo v historických pramenech, již v 17. století navštěvovali jeskyni mastičkáři, kteří zde hledali výchozí surovinu pro své mastičky - kosti pravěkých zvířat. Z roku 1663 pochází i první popis jeskyně od M. A. Vigsia. O Výpustek se zajímal i významný zdejší badatel starohrabě Hugo F. Salm, který sem podniknul několik výprav. Považoval ji za největší jeskyni Moravy. Počátkem 20.století byl zjištěn vysoký obsah fosforu v hlinitých výplních Výpustku a proto zde v roce 1920 byla zahájena těžba. Výkopem až šestimetrové vrstvy hlín byly výrazně zvětšeny profily hlavních chodeb a mnohé izolované prostory tak propojeny. Výzkumem se zde podařilo objevit a tím i zachránit šest kompletních koster jeskynních medvědů. V druhé polovině třicátých let převzala jeskyni Československá armáda a zřídila zde vojenské skladiště. Ke konci 2. světové války v opuštěné jeskyni Němci zbudovali zbrojní továrnu, vyrábějící součástky do leteckých motorů. Počátkem 60. let se do Výpustku opět vrátila Československá armáda. Do podzemních prostor vestavěla betonový objekt, který v následujících letech plnil funkci krytu a záložního velitelského stanoviště pro případ jaderného konfliktu. Armáda objekt opustila až v roce 2001.

Roku 2006 se Výpustku ujala Správa jeskyní České republiky a po rozsáhlých úpravách část jeskyně zpřístupnila v březnu 2008 veřejnosti. Prohlídková trasa začíná v objektu bývalých kasáren, kde je zbudována muzejní expozice. Odtud se vstupuje do podzemního krytu s dochovalým technickým vybavením. Z něho se vychází do rozlehlého Medvědího sálu, který vznikl vytěžením fosfátových hlín. Dále se pokračuje kolem Salmova Výpustku do Kotelny, ze které se podlahovými kanály vyhříval vzduch podzemní továrny. Odtud pokračuje prohlídka do Jindřichova sálu, který Lichtenštejnové již začátkem 19. století upravili a pořádali zde veřejné prohlídky.

I když se v jeskyni po technických úpravách nedochovala téměř žádná krápníková výzdoba, díky své ojedinělosti stojí za to tento objekt navštívit. Ve výhledu se připravuje i zpřístupnění Salmova Výpustku, ve kterém se uchovala člověkem nepoškozená krápníková výzdoba.

Od roku 2009 je jeskyně přístupná celoročnně. Před jeskyní je zbudováno parkoviště a ve vstupním objektu i bufet.

K Výpustku vede odbočka z červené značky, která jde z Babic do Křtin.

Od Výpustku se po necelých 300 m dá po silnici směrem na Adamov dojít k mohutnému památnému smrku.

GPS: 49°17'27.606"N, 16°43'27.017"E (vstup)

Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/D1, GOL 1:25 000 Moravský krasGOL 1:20 000 Adamov a okolí

Výpustek - jeskyně

Jeskyně Výpustek byla pro veřejnost zpřístupněna částečně koncem roku 2007 a plně v roce 2008. Do té doby jej využívala armáda, jako velice tajné stanoviště. Historie užívání jeskyně sahá, stejně jako většina jeskyní v Moravském krasu, do dalekého dávnověku doby kamenné, ale až na pár nálezů, se zde asi nedělo nic zajímavého. To začalo až po roce 1500, kdy se zde těžily fosfátové usazeniny, jako hnojivo. Tehdy sice nevěděli mnoho o fosfátech, ale zato věděli, že "po tom bahně" všechno nějak lépe roste. Těžba probíhala celá staletí a teprve ve století 20. začala jeskyni využívat prvorepubliková armáda. Tu následně vystřídal i wehrmacht za II. sv. války po jejímž ukončení se opět v jeskyni usadila armáda československá. Do dnešní doby je zde zachovvána část vojenského vybavení,a le to je mnohem lepší poslechnout si na vlastní uši od průvodce. Krápníčky tu nenajdete i když je nutno podotknouti, že už se za ty roky začínají tvořit. Tato jeskyně prostě stojí za návštěvu. Jeskyně se nachází asi 1 km od Křtin u silnice do Adamova

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek se nachází v Moravském krase a za svůj vznik může děkovat Křtinskému potoku. Že se tento nevšední přírodní útvar nachází ve zdejším podzemí se vědělo už od 17. století, zřejmě již tehdy se našlo dostatek zvědavců, kterým bylo divné odkud se bere najednou tolik vody. Nebo jim to možná bylo jedno, třeba jen hledali úkryt ve skalách, nebo se jim tam ztratilo z očí nějaké zvíře, jenž měli málem na dosah.

Ať to bylo tak jako tak, první dochované zmínky o této jeskyni pocházely od osob, jimž byla vlastní již jistá vzdělanost, nebo aspoň urozenost , třeba hrabě Hugo Salm, v doprovodu svého lékaře Jindřicha Wankela.

Novější poznatky o jeskyni, hlavně z let 1920 – 32, kdy se zde těžila fosfátová hlína, se zmiňují o nálezech kostí jeskynních medvědů a lvů, ještě dnes jsou mnohé k vidění v přírodovědných muzeích ve Vídni a v Brně. Novodobé procesy, provedené v jeskyni v 20. století a později, se vůbec na ni projevili dost negativně.

Po těžbě hlíny se náhle získané ohromné a navíc dobře skryté prostory zalíbily vedení našeho vojska a počínaje rokem 1936 zde zřídilo muniční sklad. Že toto místo má svou cenu ocenili ve druhé světové válce taky i němečtí vojenští experti, jenž zde nahradily zbrojní arzenál stroji a po důmyslných úpravách začali vyrábět součásti leteckých motorů.

Po válce okolo roku 1960 se na místo činu opět vrátilo vojsko hájící naši rodnou hroudu, tedy československá armáda a přetvořila část jeskyně na záložní velitelské Stanoviště, které bylo velice pečlivě drženo v tajnosti a dle toho i patřičně střeženo. Jen je otázka, na kolik na toto utajené místo zapoměla německá rozvědka, přece jen paměť jejich tehdejší armádní elity a vzpomínka na časy strávené v krásném a bezpečném brlohu v Moravském krase, nemohla jen tak rychle během mírových let vyšumět.

Zdá se, že jeskyni přece jen nakonec potkalo blýskání se na lepší časy. Po odchodě Armády ČR v r. 2005, se nový vlastník jeskyně – Správa jeskyní ČR, rozhodl využít zažitou historickou kombinaci vojenství a archeologie a otevřel jeskyni pro širokou veřejnost s tím, že návštěvníkům ukáže jak vybetonované prostory, připravené pro vysoké důstojníky Armády ČR, velice účelně zařízené pro jejich přežití ve vojenském ohrožení, tehdejším západním nepřítelem, tak i prostory přírodní, kde se dá krásně kochat nad tím, jak země vypadá z pohledu zevnitř.

Jeskyně se díky svému bývalému využití bohužel nemůže chlubit krápnikovou výzdobou, ta byla následkem různých úprav systematicky ničena. Momentálně zde "roste" množství malých krápníků, jenže tempo růstu je velice pomalé a tudíž naše generace se mohutných jedinců jen tak brzy nedočká.

Není to pohled nezajímavý, průvodkyně navíc umí umně využít sílu nasvícení jenom určitých částí, k zesílení pocitu, který vyvolává tma, chlad, kapající voda a někdy i stísněné prostory.

Pokud se pro vás zdají tyto informace dostatečně lákavé a máte zbytečných 100 Kč na vstupné pro dospělého, 80 Kč pro případný doprovod ve formě dědečka nebo babičky, jste vítáni. Autem, busem, na kole, vše jedno, parkoviště jest připraveno. Stačí se trefit na silnici z Blanska přes Lažánky a Jedovnice.

Dalším orientačním bodem je městys Křtiny ve směru z Adamova, tam stačí hlídat odbočku asi 2 km vpravo než dojedete do obce, což v překladu znamená, že pokud dojedete z Adamova do až Křtin, musíte se ty 2 km vrátit, ale ani Křtiny nejsou k zahození, zdejší kostel rozhodně stojí za prohlídku

následdující údaje jsou čerpány ze stránek: http://www.cavemk.cz/jeskyne-vypustek/provozni-doba-a-ceny-vstupneho-jeskyne-vypustek.html

Adresa: Jeskyně Výpustek, 679 05 Křtiny

Kontakt: 516 439 111

Rezervace je možné objednat na adrese: vypustek.rezervace@caves.cz

Provozní doba 2010

Pondělí

Úterý - Pátek

Sobota - Neděle

Leden - Březen
1.1. - zavřeno

zavřeno

10:00, 11:00, 13:00, 14:00

10:00, 11:00, 13:00, 14:00

Duben

zavřeno

9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

Květen - Srpen

8:20 - 16:00

8:20 - 16:00

8:20 - 16:00

Září

9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

Říjen - Listopad

zavřeno

9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00

9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00

Prosinec
24.-26.12.zavřeno

zavřeno

10:00, 11:00, 13:00, 14:00

10:00, 11:00, 13:00, 14:00

Ceny vstupného:

Dospělí

Důchodci

Slevy

100,-

80,-

50,-

Poslední aktualizace: 17.10.2011
Nadmořská výška:
421 metrů nad mořem
Jeskyně Výpustek na mapě
Autor: smudla
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jeskyně Výpustek

Křtiny v Moravském krasu
Křtiny v Moravském krasu
Kostel
Městys Křtiny byl poutním místem od roku 1237, v tomto roce jsou o něm…
0.3km
více »
Z Adamova do Adamova
Z Adamova do Adamova
Turistická trasa
Tento turistický okruh doporučuji všem, kteří se chtějí seznámit se…
0.3km
více »
Křtiny - zámecký park
Křtiny - zámecký park
Park
Nachází se pod poutním chrámem Jména Panny Marie a zámkem ve svah…
0.4km
více »
Křtiny-Santiniho perla Moravy
Křtiny-Santiniho perla Moravy
Tipy na výlet
Městys Křtiny je prý vstupní bránou do střední části Moravského k…
0.4km
více »
Kostnice, Křtiny
Kostnice, Křtiny
Kostel
Podzemí nádherného barokního kostela ve Křtinách vždy lákalo - Santiniho kostelu totiž musely ustoupit dva jiné kostely, které dříve…
0.4km
více »
Křtiny - po trase Mariánské radostné cesty a zámeckým parkem
Křtiny - po trase Mariánské radostné cesty a zámeckým parkem
Trasy
Trasa začíná ve Křtinách na náměstí. Odtud pokračuje kolem domina…
0.4km
více »
Křtiny - zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Křtiny - zámek
Zámek
Bývalá rezidence premonstrátů z brněnských Zábrdovic, je památkou…
0.4km
více »
Mariánský chrám v městyse Křtiny
Mariánský chrám v městyse Křtiny
Chrám
Oblast Moravského krasu si většina lidí spojuje s podzemními krásami. Bylo…
0.4km
více »
Byčí skála
Byčí skála
Jeskyně
Byčí skála Na Byčí skále jsem už byla několikrát, často tam jezdíme na v…
0.4km
více »
Ze Křtin do Blanska trochu jinak
Ze Křtin do Blanska trochu jinak
Trasa
Při naší nedávné cestě z Nového hradu do Blanska jsme si všimli naučné…
0.4km
více »
Santiniho skvost ve Křtinech
Santiniho skvost ve Křtinech
Kostel
Návštěvníku, přijíždějícímu do Křtin po silnici od Vyškova, se na konci…
0.4km
více »
Rozcestník na náměstí v Křtinách
Rozcestník na náměstí v Křtinách
Rozcestí
Hlavní rozcestník ve Křtinách (foto 1 - 3) na náměstí. Trasy, které odsud vycházejí: červená východním směrem – Opatovec,…
0.4km
více »
Křtinská kostnice
Křtinská kostnice
Tipy na výlet
Barokní kostel ve Křtinách je jedním z nejznámnějších poutních míst v okolí Brna, hojně navštěvováno nejen věřícími, ale i turisty,…
0.4km
více »
Křtiny - jeskyně Výpustek - Josefské údolí - Adamov
Křtiny - jeskyně Výpustek - Josefské údolí - Adamov
Trasa
Z Brna vyrážíme autobusem do Křtin. Od tama rychle utíkáme, protože tam…
0.5km
více »
Návštěva jeskyně Výpustek, městyse Křtiny a zastavení ve Vyškově
Návštěva jeskyně Výpustek, městyse Křtiny a zastavení ve Vyškově
Cestopisy
...Svítá a za okny busu se na svět dere další pošmourné ráno. ... překv…
0.5km
více »
Křtinský lom
Křtinský lom
Důl, štola, šachta
V moravském Krasu a jeho okolí se díky spoustě vápence těžil kámen od…
0.6km
více »
Křtiny - boží muka U studánky
Křtiny - boží muka U studánky
Drobné památky
Nachází se u silnice na okraji městyse při výjezdu na Adamov. Jedná se o moderní sakrální stavbičku ve tvaru hranolu zhotoveného z hlazených kvádrů a…
0.7km
více »
Křtiny - Mariánská radostná cesta
Křtiny - Mariánská radostná cesta
Poutní místo
V roce 1321 věnoval Jindřich z Lipé zdejšímu poutními místu blízký les, zvaný "Hora", o rozloze asi 38 ha. Les byl až do roku 1949 veden jako majetek…
0.7km
více »
Studánka s Poklonou ve Křtinách
Studánka s Poklonou ve Křtinách
Pramen
Cestou autem nebo i pěšky či na kole po červené nebo modré turistické…
0.7km
více »
Křtinský mramor
Křtinský mramor
Důl, štola, šachta
Barokní skvost od Santiniho, chrám – katedrálu Panny Marie ve Křtinách je…
0.8km
více »
zavřít reklamu