Loading...
Turistické cíle • Příroda • Park
Když vyrazíte z centra Jičína směrem severovýchodním, po necelých dvou kilometrech jízdy na kole (nebo chůze) příjemnou lipovou alejí dojedete k romantickému parku s mnoha zajímavými druhy dřevin, například bukem lesním červenolistým nebo dřezovcem trojtrným. Jedná se o tzv. Libosad, tedy barokní zahradu či park odpočinkového nebo reprezentačního charakteru. Její součástí bývají grotty, vodotrysky, bludiště, květinové záhony, cestičky s lavičkami a různé prvky zahradní architektury. Libosad se dnes nachází v místní části Sedličky.
Samotná Valdštejnská lodžie, neboli zámek Libosad s čestným dvorem, je původně raně barokním komplexem, vybudovaným Albrechtem z Valdštejna v letech 1630–1634. Lodžii, jejíž podoba vychází z konceptu italské vily, navrhl významný italský architekt Niccolo Sebregondi. Plánovaný valdštejnský areál však nebyl nikdy definitivně dokončen. Důmyslný krajinný plán měl původně dokonce spojovat bývalý kartuziánský klášter ve Valdicích, letohrádek Libosad, jičínský Kostel Sv. Jakuba a vrch Veliš. Na plánech se podílel i další Valdštejnův architekt, Andrea Spezza
Objekt s mansardovou střechou a dvouramenným schodištěm byl klasicistně upraven po roce 1768. Tyto úpravy zajistil František Norbert Trautmannsdorf a někoho možná zaujme informace, že v přízemních místnostech letohrádku byl zřízen hostinec (ten zde fungoval až do roku 1850 a po jeho uzavření už budova jen chátrala). Z roku 1813 pak pochází kašírovaná klenba arkád a tedy i současná podoba lodžie. Relativně zpustlý čestný dvůr tvoří trojkřídlý přízemní objekt, který sloužil zřejmě jako obydlí služebnictva, konírny, sklady a kuchyně.
Původní velkolepá podoba zahrady se nedochovala. Zmizely altány i bazény s vodotrysky, zachována naopak – alespoň částečně – zůstala grotta s pustevnou. Současný vzhled parku pochází až z přelomu 18. a 19. století. Podobu Libosadu ovlivnil i počátek II. poloviny 19. století, kdy jej – velmi necitlivě – rozdělilo zřízení železniční trati. Zadní část bývalé Valdštejnské zahrady je tedy dnes už jen běžným lužním lesem.
V současné době je celý komplex vyhlášen národní kulturní památkou a je považován za první raně barokní nebo pozdně manýristickou krajinnou kompozici tohoto rozsahu v Čechách. Park je dnes veřejnosti - v denních hodinách - bezplatně přístupný a v jeho blízkosti se nachází železniční stanice Jičín zastávka.