Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích
Turistické cíle • Sport a rekreace • Zábava, atrakce
Přestože tyto stránky neuznávají divadlo jako turistický cíl (narozdíl od elektrárny, nebo hraničního přechodu), rozhodl jsem se sem toto místo zařadit. Už proto, že krásných budov divadel je v naší zemi rozhodně víc, než budov zajímavých a oku lahodících elektráren.
Toto místo patří už několik století do historického centra Českých Budějovic. Nejdříve tu stávalo původní opevnění města a v roce 1763 tu město postavilo sklad piva pro městský pivovar (neplést s pivovarem měšťanským - ten ještě zdaleka nestál). Hned další rok město část skladu přestavělo na jednoduché divadlo pro cca 400 diváků, což mělo jistě své výhody. Byl-li divadelní návštěvník zhrzen předvedenou hrou, mohl při odchodu zakoupit soudek, který jistě negativní zážitky přebil.
V divadle se ale hrálo převážně německy, i když v Budějovicích bylo na přelomu století skóre Česko : Německo ohledně počtu obyvatel cca 23 : 15 (v tisících). Budova dnešního divadla byla slavnostně otevřená 26. 12. 1819 a byla několikrát přestavována. Dnešní podobu získala až v roce 1990, a to především z pohledu od řeky Malše.
První české divadelní představení se zde odehrálo v roce 1838. Jednalo se o Štěpánkovu hru "Čech a Němec" a příznačně jí sehrála německá divadelní společnost. Své poslední životní herecké vystoupení zde sehrál i J. K. Tyl, a to ve vlastí hře příznačně pojmenované "Chudý kejklíř". Od 6. září 1919 vzniká Jihočeské Národní divadlo. V době protektorátu zabrali budovu Němci a divadlo nalezlo útočiště v Táboře, české divadlo se do této budovy vrátilo až 12. května 1945.
Divadlo se poté několikrát přejmenovávalo, až se název ustálil v podobě Jihočeského divadla. V současnosti má čtyři samostatně fungující soubory: činohru, operu, balet a nově i loutkohru. V létě pořádá představení i v nedalekém Českém Krumlově na proslaveném otáčivém hledišti. S divadlem spolupracovala i spolupracuje celá řada vynikajících divadelních režisérů. Nejnověji pak José Cura, Jiří Kylián, David Radok či Jiří Menzel.
Dnešní vzhled divadla je výsledkem rekonstrukce z let 1986-1990. Provizorní divadlo na místě dnešního Jihočeského divadla vzniklo již ve druhé polovině 18. století Až do počátku 20. století nemělo divadlo vlastní herecký soubor, proto zde účinkovaly herecké soubory z jiných měst a různé kočovné společnosti. V roce 1856 zde ve hře "Chudý kejklíř" vystoupil dramatik Josef Kajetán Tyl.