Loading...
V jihočeském Jindřichově Hradci se nachází – už jen proto, že se jedná jen o dvacetitisícové město – přímo neuvěřitelné množství historických památek. A byla by jistě škoda, kdybychom kvůli těm největším a nejznámějším přehlédli krásné barokní pískovcové skulptury dokládající umění jihočeských sochařů počátku II. poloviny 18. století.
Jednu možnost k výletu do období baroka nám nabízí např. Vajgarský most, který odděluje slavný rybník Vajgar od jeho sourozence řečeného Malý. Většina návštěvníků města sem sice chodí kvůli pohledu na zdejší hradozámek, ale památkově chráněná sochařská výzdoba mostu si opravdu pozornost také zaslouží. Navíc jsou zde zpodobněna témata u nás velmi oblíbená, tedy Ukřižovaný Spasitel, jeho panenská matka a známý nemluva Johánek z Pomuku. Předpokládá se přitom, že sochy pochází z období okolo roku 1760.
Severní socha sv. Jana Nepomuckého představuje známého českého světce v tradiční podobě. Stojí zde na kamenných oblacích, v levici drží palmový list a krucifix s Ukřižovaným. Pravou ruku si drží na prsou. Oblečen je do kněžského roucha, na hlavě má biret a nad ní svatozář s pěticí hvězd. Autor tohoto díla je dnes už, bohužel, neznámý, přesto je však tato socha považována za tu umělecky kvalitnější. Originál sochy se prý ale dnes už nachází v muzejním lapidáriu a na mostě můžeme vidět pouze novodobou kopii.
U druhého, jižního, artefaktu máme informace přece jenom přesnější. Víme dokonce i to, že vznik tohoto díla financoval známý jindřichohradecký pošmistr Ondřej Josef Bayer. Proto se také zdejšímu Ukřižovanému – i celému sousoší s Pannou Marií - často říká Bayerův kříž a Ondřej Josef zde má i svůj erb. Jeho podobu vytvořil dačický sochař a řezbář Matouš Strachovský, žulový podstavec je pak dílem Martina Růžka. Horní část sousoší byla vážně poškozena v roce 1897 (během silné vichřice spadla do rybníka) a náročná oprava proběhla na náklady města ve Šteffalově kamenické dílně.
Zcela na závěr ještě krátká zmínka o Vajgarském mostu. Ten je poprvé písemně zmiňován v roce 1399, ale jeho současná podoba je výsledkem přestavby z roku 1830. Most i barokní sochy na něm jsou památkově chráněny již od května roku 1958.