Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
V minulosti bylo Jiříkovo Údolí známou sklářskou osadou, kterou založil Jiří František Buquoy. V roce 1804 vynalezl tzv. hyalitové sklo, vyráběné právě ve sklárně v Jiříkově Údolí.
Důvodem pro založení sklárny uprostřed lesů byl dostatek surovin pro výrobu skla - písku a paliva. Jako palivo bylo využíváno dřevo a kvalitní černá rašelina. Několik milionů rašelinových borek se ve sklárně spálilo ročně. V osadě byly postaveny obytné a hospodářské budovy pro skláře, uhlíře, i lesní dělníky. Kostelík se zachoval dodnes. Provoz sklárny byl od druhé poloviny 19. století omezován, nepotřebné budovy bourány. Přesto se zde vyrábělo sklo do 30.let dvacátého století.
Přestože složení hyalitového skla je známo, tajemství jeho výroby odešlo s posledními skláři. Později se jej nikomu vyrobit nepodařilo.
Přírodní zajímavostí je rozsáhlé rašeliniště, které dříve nebylo přírodní rezervací, ale především zdrojem paliva, rašelinových borek využívaných k topení. Po ukončení výroby skla byla část slatě vyhlášena chráněnou přírodní oblastí. Chráněné území Červené blato bylo oficiálně vyhlášeno na 40 ha rašeliniště v roce 1952. Roku 1972 byly ke chráněnému území připojeny okolní lesy a Borské blato. Individuální výroba borek na topení skončila. Výměra Červeného blata dnes je 331 ha.