Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Turistická trasa
Aktivní dovolená na kolech.
Letní měsíce a s nimi přicházející čas prázdnin a dovolené jsou nejvhodnějším obdobím, kdy vyrazit na vícedenní cykloturistiku. Můžeme si zvolit několikadenní nebo týdenní či dokonce čtrnáctidenní pobyt na kole.
A právě vícedennímu ježdění je věnováno dnešní povídání o možnostech, způsobech a místech vhodných pro vícedenní cyklistiku.
Máme-li chuť vyrazit na delší akci na kole, musíme se v prvé řadě rozhodnout o počtu účastníků. Optimální počet je od pěti do deseti osob. Při větším počtu se skupina trhá podle výkonnosti, zájmu a vytváří se menší skupiny, které se vidí pouze na startu a v cíli dané trasy. Dále je nutné brát zřetel na složení skupiny. Věk, výkonnost, pohlaví může mít podstatný vliv na výběr trasy, počet dnů strávených na kole, náročnost terénu, způsob nocování, stravování atd.
Druhým krokem při plánování akce je volba, zda si celou akci naplánujeme a zrealizujeme sami, tzv. ve vlastní režii nebo využijeme četných nabídek cestovních kanceláří a agentur. Co se týká nabídky CK, ty si můžeme zjistit velmi snadno na internetu a to přímo v oblasti o kterou máme zájem. Osobně upřednostňuji a roky praktikuji první možnost, která umožňuje větší operativnost, volnost a možnost improvizace daného programu.
Vycházejme z toho, že jsme se rozhodli zajistít si pobyt sami. Máme vybranou oblast například Lednicko Valtický areál a délku pobytu například pět dní.
Jako první si promyslíme způsob, jakým bude daná akce probíhat . Jedná se o to zda pojedeme do dané oblasti z domu po vlastní ose na kole a nebo se na místo přesuneme osobními auty, či vlakem. Přesun po vlastní ose bývá většinou spojen s tak zvaným pojmem jízda na těžko. To znamená, že si na kole vezeme vybavení a potřeby k vícedennímu pobytu, včetně stanu, karimatky, spacáku atd. S jízdou na těžko je spojeno i každodenní vyhledávání vhodného místa k přenocování. Tento způsob umožňuje nejvolnější toulání na kole, podobné pěšímu vandru. Je trochu riskantní, zvláště při špatném počasí. Vhodný je pro mladší a výkonnostně zdatnější skupiny. Z pohledu improvizace v rámci akce a zvláště pak dodržování hygieny a určitého konfortu je méně oblíbený u žen.
U smíšených skupin, s převahou žen je oblíbený způsob jízdy na kole tzv. na lehko. Což znamená, že skupina je ubytována po celou dobu pobytu na jednom místě, například v penzionu, kempu, hotelu atd. a odtud vyráží hvězdicovitě do okolí s návratem na stejné místo. Vozí si na kole pouze nejnutnější věci v batůžku na zádech nebo v cyklistických brašnách na nosičích. Tato alternativa je pohodlnější a proto jí lze doporučit skupinám různého věkového složení.
Dalším nutným krokem při plánování vícedenní cykloakce je zajištění ubytování formou rezervace a to v dosti delším časovém předstihu.V některých disponovaných oblastech je nutná pro více početné skupiny rezervace v několika měsíčním předstihu např. čtvrt roku (ŠUMAVA TŘEBOŇSKO). Čím méně početná skupina tím má větší šanci získat ubytování bez předcházejícího zamluvení. Kontaktní adresy na různé formy ubytování )penziony, autokempy, domovy mládeže, chaty,hotely) jsou dostupné na internetu, kde získáte emaily na majitele ubytovacích zařízení, na které se můžete obrátit. Velmi vhodné a cenově přístupné je ubytování na domovech mládeže středních škol nebo odborných učilišť. Internáty nabízí ubytování buď s možností polopenze nebo celodenní penze nebo bez ní. Toho to způsobu ubytování využívají ve svých nabídkách i některé cestovní kanceláře, z důvodů cenové dostupnosti svých zájezdů.
K návštěvě dané oblasti je vhodné před vlastní cykloturistikou si obstarat mapové podklady a ty si prostudovat. Mapy mohou být v klasické podobě ve formě papírové mapy a nebo v modernější podobě ve formátu GPS. Obě formy map lze upevnit pomocí držáku na řidítka kola a průběžně sledovat profil trasy. Je to vhodnější, než na každém neznačeném rozcestí vytahovat mapy z cyklistických brašen. Spoustu informací a tipů získá zájemce o danou oblast z turistických průvodců vydávaných v knižní podobě nebo na internetu.
V další části našeho povídání o prázdninové cykloturistice se zaměříme na několik atraktivních lokalit vhodných pro týdenní pobyt na kole.
Cykloturisticky lákavá a zajímavá je Jižní Morava, konkrétně Lednicko - valtický areál, který nabízí v rovinaté krajině, bez výrazného převýšení zajímavé a atraktivní lokality. Příkladem můžeme uvést Valtice, Lednice se svými zámky a celý lednický areál se známým minaretem. Turisticky zajímavé jsou asfaltové silnice podél dnes zrušených signálních stěn bývalé pohraniční stráže. Tyto asfaltky dnes slouží jako cyklostezky a můžeme se po nich dostat například z Mikulova podél státní hranice přes Valtice, Břeclav a Pohansko až k soutoku řek Dyje a Moravy, v minulosti zapovězeném hraničním pásmu. Přibližně 20 km od Valtic se nachází CHKO Pálava se známými obcemi Dolní Věstonice nebo Pavlov se svými sklípky. Zmíněné obce jsou v blízkosti známých Novomlýnských nádrží. Nad Pavlovem se pne zřícenina hradu Děvičky a nejvyšší vrchol Pálavských vrchu Děvín s televizním vysílačem
Další velmi vhodnou oblastí k cykloturistice je Třeboňsko v Jižních Čechách.
Na Třeboňsku si můžeme vybrat ze dvou turistických center. Jedním je historické město Třeboň se svými lázněmi. Druhým centrem je Chlum u Třeboně. Uvedená oblast se vyznačuje rovinou, bez kopců s velkým množstvím rybníků. V Třeboni jsou k ubytování vhodné domovy mládeže, například internát rybářského učiliště, nebo střední oděvní školy. V Chlumu vzdáleném asi 12 km od Třeboně se dá k ubytování využit rekreační středisko Bohemia Regent nebo penzion Medenice, který byl přebudován z objektu bývalé roty pohraniční stráže a je ukryt v lesích 4 km od Chlumu. Na Třeboňsku jsou ideální podmínky k cykloturistice v okolí rybníků, pískoven a řeky Lužnice, se spoustou kulturních památek a zajímavostí. Jak Jižní Morava, tak Jižní Čechy jsou vhodné jak pro začínající cyklisty, tak pro cyklisty všech věkových kategorií, od dětí až po seniory. Obě oblasti se vyznačují rovinným profilem , který umožňuje bez velkého fyzického vypětí zvládat denní trasy o délce přibližně 50 až 60km. Viz. fotogalerie.
Zajímavou oblastí vhodnou pro cyklistickou dovolenou je tzv. Malá Haná nacházející se v Rychlebských Horách. Rychlebské Hory navazují na Jeseníky a leží při hranici s Polskem.
Dostaneme se tam autem přes Červenohorské sedlo nebo vlakem s přesedáním do Horních Heřmanic. Přirozeným centrem kraje je městečko Javorník s okolními obcemi Bernartice, Žulová, Vápená. Pro ubytování je vhodný domov mládeže zemědělského učiliště v Horních Heřmanicích. Lokalita se vyznačuje velkým množstvím opuštěných lomů vhodných ke koupání. Rychlebské Hory jsou zapomenutým krajem, se zatím málo rozšířeným turistickým ruchem, nabízející klidnou dovolenou. Jsou protipólem například přelidněné Šumavy.
Když jsme u Šumavy, tu je vhodné navštívit v mimo prázdninovém období buď v červnu nebo raději k vůli lepšímu počasí vzáří. O prázdninách jsou ubytovací zařízení a hlavně cyklistické magistrály přeplněny.
Cyklisticky vděčnou, ale mnohem náročnější oblastí než předchozí zmiňovaná tři místa včetně Šumavy je Českomoravská vrchovina v CHKO Žďárské vrchy ohraničená městy Žďár nad Sázavou, Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem. Turisticky zajímavými místy jsou Zelená Hora ve Žďáru nad Sázavou, hrad Pernštejn u Nedvědice se spoustou rybníků s poetickými názvy Medlov, Sykovec u obce Tři Studně, Zuberský rybník.