Káhira
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Hlavní město
Káhira (Cairo) leží na Nilu, má jedenáct milionů obyvatel a je to v nadsázce řečeno koncentrovaný Egypt, skutečná metropole arabské kultury. Stěhuje se sem množství venkovanů za lepším bydlem, takže město stále roste, pulzuje to tu životem, obchodem a turistickým ruchem. V horkých měsících město žhne a topí se v prachu a smogu. Vzhledem k dlouhé historii egyptské kultury vzniklo město relativně nedávno – až v desátém století našeho letopočtu.
Největší nepříjemností pro turisty je v současné Káhiře neskutečné množství pouličních obchodníků a lidí nabízejících své služby jako průvodci, pomocníci, taxikáři nebo cokoliv jiného, z čeho by se daly vytřískat nějaké peníze. Tito filutové se také často maskují za studenty, kteří si chtějí jen vylepšit svoji angličtinu.
Zajímavosti ve městě:
– Egyptské muzeum – patrně nejvýznamější muzeum v celé Africe, například co do počtu exponátů, kterých je přes 100 000. Muzeum je obrovské a lehce chaotické, jeho návštěva vyžaduje dobrý plán a nějakého knižního nebo živého průvodce, abyste se v památkách neutopili. Jedny z nejvýznamnějších kusů v muzeu jsou nálezy z Tutanchamonovy hrobky, jsou vystavené v horních patrech. Z přístup do místnosti s mumiemi se platí zvlášť.
– Islámské muzeum – podrobná expozice islámské kultury. Doporučujeme také navštívit starou islámskou čtvrť, která má neopakovatelné kouzlo. Je u spousta bazarů, mešit, křivolakých uliček, hrobek a mauzoleí.
– Islámská čtvrť – středověké srdce Káhiry. Za zmínku stojí především mešita Al-Azhar, jedna z nejstarších ve městě. U mešity je obrovské tržiště Khan Al-Khalili. Ve čtvrti se nachází obrovská sposuta dalších významných památek, Minarety Bab Zuweila, jedna z největších mešit na světě Ibn Tulun, Citadela, mešita Sultan Hassan, Severní hřbitov neboli město mrtvých atd...
– Staré město – bylo založeno starými křesťany ještě dříve než samotná Káhira. Má velmi silnou atmosféru, dnes zde žije křesťanská a židovská komunita. Jsou zde velmi zajímavé kostely, kláštěry a Synagogy.
– Pyramidy v Gíze – suverénně jeden z největších divů světa. Čtvrť Gíza leží na západním břehu Nilu. Největší z hrobek faraonů je Velká Chufevova pyramida (3. tisíciletí př.n.l.), o něco mladší a drobnější je pyramida Chafreova, benjamínek mezi těmito impozantními stavbami je Menkaureova pyramida. Na pyramidy je zakázáno vstupovat, ovšem dovnitř se podívat můžete. Kolem se organizují projížďky na velbloudech, koních nebo oslících. Pozor na to, že i za fotku velblouda může chtít jeho majitel bakšiš. V Gíze stojí monumentální Velká Sfinga vytesaná z jednoho kusu kamene. Nečekejte ovšem osamělou romantiku, město na Gízu poměrně úzce navazuje a všechno je přeplněné turisty, průvodci, prodavači, auty, velbloudy a krámky.
– Pyramidy v Abu Sir a Sakkaře – leží jižně od Káhiry. V Sakkaře najdete stupňovitou Džosserovu pyramidu, vůbec nejstarší v celém Egyptě. V této oblasti působí i česká egyptologická společnost.
podrobně:
Hlavní a největší město Egypta je Káhira. A také největší africká metropole. Leží v deltě Nilu asi 160 km jižně od pobřeží středozemního moře. Toto, hlučné a kosmopolitní město s neustálými dopravními zácpami je mostem mezi Východem a Západem. Doslova les Minaretů prozrazuje silný vliv islámu, ale v káhirských ulicích najdeme pestrou směsici Arabů, Turků, koptských křesťanů, židů, afrických černochů a Evropanů. V Káhiře žije asi 7.750000 obyvatel.
Je to město dvou tváří. Stará část na jihu je obehnaná hradbami, které svírají Kamenné domy natěsněné v úzkých, křivolakých uličkách z nichž některé stále nejsou ani vydlážděné. Zpěv modliteb, nesoucí se z více než pěti set mešit a Minaretů, zní denně nad přelidněnými tržišti. V malých krámcích kovotepci po staletí
vyrábějí stejným způsobem tepané vázy, masky i neodmyslitelné vodní dýmky. Mezi staré památky patří například Al-Azhar - nejstarší univerzita světa. V jejím sousedství se nachází i krásná mešita. Stará Káhira je městem mešit.
Na hranici mezi starým a Novým Městem leží citadela, první kámen položil samotný sultán Saladin, jeho následovníci pak nechali přistavět nová křídla a budovy, proto je to změť nejrůznějších stylů. Ze všech stran viditelnou dominantou města je mešita Muhammada Alího
Blízko citadely stoji významné mešity sultána Hasana a Ar-Rifai. Vedle jižní brány Bab Zuvejla je mešita sultána Mujada Šejcha. Opravdovou raritou však je mešita Ign Tulun z 9. století. Podle průvodců se totiž jedná o vůbec největší muslimský svatostánek na celém světě. Mauzoleum a medresa-univerzita Al-Ghouri stoji taky za návštěvu Starého Města.
Na vrchu Mokattam, který odděluje starou od nové části Káhiry, stojí pevnost zbudovaná sultánem Paladinem.
Visutý kostel Al-Mualaka se nachází už mimo starou Káhiru. Postavená křesťany před příchodem Arabů. Součástí kostela je muzeum, najdete v něm pozůstatky na doby předarabské. Jeden z kostelů je považován za místo, v němž Svatá rodina odpočívala při útěku před Herodem.
Severním a západním směrem se rozkládá nová část města. A to je jiná Káhira , to je už město širokých bulvárů, moderních budov s bankami, hotely, vládními úřady a prestižními kancelářemi. Stojí tam opera, v niž byla u příležitosti otevření Suezského průplavu poprvé uvedena Verdiho opera Aida. V nové části města nejdeme i slavné Egyptské muzeum s vynikajícími sbírkami staroegyptských exponátů. V muzeu se nachází vše kvůli čemu lidé do Egypta jezdí. Tutanchamónův sarkofág, jeho pověstmi opředený poklad, zachovalé mumie, sochy faraónových sluhů, pergameny plné tajemných sdělení, zlaté pohřební masky a další památky.
V Gíze na levém břehu Nilu, 10 km jihozápadně od Káhiry, stojí nejslavnější pyramidy, které patřily k sedmi divům starověkého světa. Mezi nimi vyniká Chufuova (Cheopsova) pyramida a Velká sfinga.