Imhotepovo muzeum - Sakkára
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Muzeum bylo otevřeno pro veřejnost v roce 2006. Návštěvníci mohou ve třech sálech vidět vzácné předměty vykopané v Sakkáře, které nebyly nikdy předtím nikde vystavené. Je zde socha krále Džosera, bronzová socha Imhotepa, mnoho dalších soch, nádob, nástrojů, vzácná mumie a další. Dále je v areálu sál, kde Vám pustí video o Sakkáře a je zde maketa Džoserovy pyramidy a celého areálu.
Popis k některým přiloženým fotografiím:
Sochy Ptahhotepa – strará říše, 5. dynastie, region Djedkare – Isesi - omítnuté a malované dřevo, Sakkára, hrobka Ptahhotepa
Tyto dvě sochy Ptahhotepa, (šéf úřadu a Vizír království Djedkare-Isesi), pravděpodobně pochází z jeho hrobky. Měly sloužit v domě jeho duše, důležitý aspekt jeho věčného bytí a měl přijímat nabídky jídla a další nezbytnosti v posmrtném životě. Ačkoliv obě sochy představují Ptahhotepa, mají jiné paruky, a opasky, pravděpodobně reprezentují odlišné stupně jeho života a jeho různá postavení.
Socha Akhethotepa – Stará říše, 5. dynastie, Sakkára, mastaba Akhethotepa, nalezeno E. Driotonem v roce 1940
Jedna z devíti „ka“ soch Akhethotepa, nalezené v „serdabu“ ( zavřená síň soch), jeho hrobky. Tato postava ukazuje zemřelého držícího svůj personál v úřadě. Všimněte si kníru, často nošeného muži ve Staré říši.
Socha kněze Atjema – 5. dynastie, Stará říše, vápenec
Je zde vyobrazena plisovaná suknice a nůž zastrčený do jeho pásku. Atjema drží „záhadný objekt“ v každé ruce, viditelný jako zkroucené knoflíky v jeho pěstech. Jsou myšlené možná jako symbol svitků papyrusu. Atjema byl „Boží sluha Slunečního chrámu a královský kněz.
Socha sedícího úředníka- 4. dynastie, Stará říše – vápenec
Zobrazuje váženost, reprezentuje středně postaveného úředníka. Můžete vidět stopu po červené malbě a je viditelné místo, kde mu kolem krku visel široký límec.
Sada nástrojů – měď a bronz
Starověcí egypťané byli zruční řemeslníci pracující s kamenem a dřevem. Nástroje reprezentují typy nástrojů, které byly používány řezbáři, kteří vyřezávali sochy stejně jako stěnové reliéfy a nábytek.
Socha nahého muže – Staré království, 6. dynastie, dřevo, sádra, nalezeno v roce 2002, Tetiho pyramida.
Tato socha prezentuje štíhlost, útlou postavu, úzká ramena. Nahé sochy jsou ve starém království neobvyklé. Tato zřejmě reprezentuje samotného majitele hrobky. Možná dává reference k omlazení a znovuzrození.
MEMFIS
První hlavní město sjednocené říše se nachází na hranici mezi Horním a Dolním Egyptem. K Memfisu patří i pohřebiště v Sakkáře.
Sakkára
Sakkára byla pohřebištěm pro elitu nedalekého hlavního města starověkého Egypta - Memfidy. je největší královské pohřebiště, je zde pohřbeno 15 faraónů, řada princů a princezen, vysocí hodnostáři a kněží ze všech období egyptských dějin. Mimo lidských hrobů se zde nalézají hroby mumifikovaných zvířat např. jestřábi, paviáni, sokoli a dokonce i některé druhy hmyzu. Sakkára je nejrozsáhlejším místem vykopávek v Egyptě, ale i největším archeologickým pracovištěm na světě.
Nejznámější stavbou v Sakkáře je Džoserova stupňovitá pyramida. Postavil ji v 28. století př. n. l. velký architekt a učenec Imhotep. Jde o nejstarší pyramidu na světě. Je Vysoká 62 metrů.
Pouze 24 km od centra Káhiry leží Sakkára, jedno z nejbobatších arecheologických nalezišť v Egyptě. Mimo nejznámější stupňovité pyramidy je v okolí Tetiho pyramida, která je hrobkou prvního krále 6. dynastie z období 2345 -2323 př. n. l. Tetiho pyramida je přístupná a můžete zde shlédnout texty, které vyjadřují hymny a prosby o ochranu.
Poblíž pyramidy se nachází Anchmahorova hrobka, známá jako hrobka lékaře, podle velkého množství zobrazení starověkých chirurgických zákroků.
Vedle je hrobka Mererukova, zetě Tetiho. Je to rozsáhlý komplex 33 komor a mnohé z nich jsou zdobeny nádhernými reliéfy. Tyto reliéfy jsou pro egyptology cennými informacemi o životě ve starověkém Egyptě.
Sakkára leží necelých 30 km od Káhiry a byla pohřebištěm šlechty bývalého hlavního města Memfidy. Nejznámější v této lokalitě je Stupňovitá pyramida egyptského krále Džosera, nejstarší pyramida vůbec. Pyramidu pro krále postavil velekněz, slavný architekt Imhotep. Pyramida není tak veliká jako pyramidy v Gíze, ale je mnohem větším úspěchem. Do té doby se užívaly jako stavební materiál hliněné cihly a obvyklou stavební formou byla mastaba (jednoduchá deska ve tvaru obdélníků, kterou se hrobky zakrývaly). Imhotep použil Kamenných mastab a navršil je postupně 5 x na sebe tak, že každá výše položená byla menší. Tím vznikla první pyramida. Pyramidu obestavil Imhotep ohradní zdí a do areálu se vstupovalo skrz sloupovou síň jako v současnosti. Sloupořadí vede na rozlehlý otevřený prostor, jemuž dominuje v pozadí stupňovitá pyramida. V jihovýchodním rohu je budova, na které je dochovaný vlys vztyčených kober. Tento had byl královským symbolem a chránil hrobku umístěnou hluboko pod zemí. Je v ní pochována králova duše. Pod sebou uvidíte šachtu, hrobka však přístupná není.