Kalvárie Moravská Třebová
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Poutní místo
Sousoší Kalvárie tvoří kromě tří křížů barokní sousoší s postavami Panny Marie, sv. Jana a dvou andělů. Kalvárie je posledním zastavením Křížové cesty, která měla začínat ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie, pokračovat přes kamenný most sv. Jana a poté stoupat vzhůru, lemována barokními kapličkami. Autorem je Jiří František Pacák, který ji vytvořil někdy po roce 1730.
Pod sousoším se nachází kostel na Křížovém vrchu, který sloužil od svého vzniku někdy na počátku 16. století jako kostel hřbitovní, kde měšťané pohřbívali své mrtvé. Na zdi a do podlahy budovy umísťovaly bohaté rodiny své náhrobní kameny a epitafy, upozorňující na význam zemřelých. Dnešní pozdně gotická podoba kostela je výsledkem radikální přestavby, kterou v roce 1603 uskutečnil stavitel Ondřej Balzer ze slezského města Nisy. Nad vchod umístil znak Moravské Třebové a erby pána města Ladislava Velena ze Žerotína a jeho první ženy Bohunky z Kunovic.
Ke hřbitovu vedly z města kryté "Schody mrtvých" s renesančním portálem z r. 1575, nesoucím nápis "Blažení jsou mrtví, kteří umírají v Pánu", které bohužel na začátku roku 1999 padly za oběť místnímu žháři. Původní došková krytina lehla popelem. V roce 2001 došlo k jejímu úplnému zrestaurování.
Kalvárii jsme si prohlédli během dovolené v Jeseníkách. Auto jsme zaparkovali u kostela - dál se už musí pěšky, ale sousoší je vzdálené pouze cca 100 metrů. Je odtud krásný výhled na město Moravská Třebová a okolí. Cestou k sousoší jsme minuli několik kapliček, které tvoří jednotlivá zastavení Křížové cesty.
Kalvárie je také pěkně vidět cestou na rozhlednu Pastýřka, pokud půjdete po bývalé sjezdovce - viz můj příspěvek k rozhledně Pastýřka.