Kam se vydat za hřiby
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Milovníci houbaření ví, že každá oblast je jinak úrodná pro různé druhy hřibů. Fanouškové dobrodružství, turistiky a skalních zajímavostí v divokých terénech jako je "franlys", jistě ocení kraj Broumovska, kam jsme se vypravili na jeden výlet, který vymyslel při naší dovolené v Náchodsku. Asi 12 km dlouhý zalesněný hřeben Broumovských stěn se táhne jv. směrem a rozděluje oblast okolo měst Police nad Metují a Broumov. Skalní město s hlubokými roklemi je od roku 1956 chráněno jako Národní přírodní rezervace s rozlohou 638 ha. V této oblasti ale naleznete jiný druh hřibů, nejsou jedlé, ale zajímavé svými různorodými tvary a velikostí.
Slavenské hřiby vznikají zvětráváním pískovců, podobné útvary můžete vidět na různých místech broumovských roklí i zdejších skalníc měst. My jsme ty nejcharakteristější našli na odlesněném místě nad osadou Slavný. Nepříliš daleko odtud se mezi stromy na vrcholu velkého skalnatého hřebenu nachází další zajímavost - Kamenná brána. je 5,5 metrů dlouhá, složená ze skalních bloků, ze které se naskytne pěkný výhled do Broumovské kotliny.
Oblast Broumovska s kvádrovými pískovci ve skalních bludištích, roklemi, skalními věžemi a atraktivními skalními hřiby je velmi zajímavá. Broumovské stěny jsou členité pískovcové skalní město, rozložené v mnoha roklích, ze kterých jsou nejzajímavější a nejnavštěvovanější rokle Kovářova, Hruškova, Pánkova, Zaječí. Najdete v nich spoustu nezvyklých tvarů skalních hřibů, akorát, že nejsou k jídlu. K některým z nich přivedou značené turistické stezky. Přírodní útvary - skalní hřiby u obce Slavný jsou jednou největších atrakcí Kladského Pomezí a za prohlídku určitě stojí.