Kamaldulský klášter ve Wigrách
Na poloostrově Wigry u stejnojmenného jezera, patřícího do oblasti Mazurské jezerní plošiny nalezneme rozsáhlý komplex budov bývalého kláštera. Poloostrov býval původně ostrovem, než byl spojen s pevninou, aby si zde mohli v roce 1667 vystavět opevněný klášter mniši kamaldulského řádu. Řeholníkům byl ostrov darován králem Janem Kazimírem. Spravovali a zvelebovali také okolní krajinu – roku 1715 založili nedaleké město Suwałki, zakládali i vesnice a farmy, stavěli silnice.
Původně poustevnický mnišský řád byl založen roku 1023 sv. Romualdem a vycházel z řehole benediktinů. Jméno řádu dala osada Camaldoli v Toskánsku, kde mniši postavili svůj první klášter.
V současnosti ve Wigrách již řeholníci nejsou, po dělení Polska v roce 1796 připadl klášter k území evangelického Pruska, proto byl zrušen a mniši odtud v roce 1800 odešli. Kamaldulové ale dosud působí na dvou jiných lokalitách v Polsku, v Bielanech a Bieniszewi. Jejich dřívější klášter ve Wigrách dnes slouží ke společenským a kulturním akcím a nadace, která klášter od roku 2016 spravuje, zde také poskytuje ubytování. Pokoje hostů se nacházejí v bývalých celách řeholníků.
V roce 1999 toto místo navštívil i papež sv. Jan Pavel II. Na jeho třídenní návštěvu jsou zde patřičně hrdí, roku 2008 byla v areálu osazena pamětní deska na tuto událost a prostor kolem kostela zdobí také fotografie bývalého papeže.
V době naší návštěvy byl klášter v částečné rekonstrukci, nicméně jsme alespoň nahlédli do kostela Neposkvrněného Početí Nejsvětější Panny Marie a prošli se po hradbách, které poskytují nádherný výhled na jezero Wigry. Za výhledy lze také vystoupat na vyhlídkovou Hodinovou věž.
Vstupné do objektu je 8 złotých za dospělého, polovina za dítě. Skupina od 10 osob zaplatí 6 złotých za jednoho návštěvníka.