Loading...
Vodní nádrž Slapy byla vybudována v letech 1949 – 1955 jako součást tzv. Vltavské kaskády. Hlavním cílem výstavby této soustavy, zahrnující například také vodní díla Lipno, Orlík či Štěchovice, byla výroba elektrické energie. Přehrady však slouží rovněž jako ochrana před povodněmi – kaskáda je schopna zastavit povodeň do velikosti dvacetileté vody a větší povodně zmírnit. Zároveň jsou tato vodní díla hojně využívána pro rekreaci.
V roce 2010 učinili odborníci unikátní objev – obtokový kanál totiž slouží jako masové zimoviště netopýra hvízdavého. Při první kontrole zde bylo nalezeno 3900 jedinců a při návštěvách v dalších letech se počty pohybovaly v rozmezí cca 2100 – 4250. Jedná se tak o největší známé zimoviště tohoto druhu v České republice. (Jediné další hromadné zimní seskupení netopýra hvízdavého se pravidelně ukrývá na moravském hradě Šternberk).
Netopýři hvízdaví každoročně vytvářejí na stropě kanálu obrovský shluk, ve kterém se k sobě tiskne asi polovina jedinců. Ostatní jsou ukrytí ve štěrbinách podél betonové výztuže. Během sčítání bylo na lokalitě zjištěno také 8 dalších druhů letounů, které zde však zimují jen v počtu několika jedinců. Nejčastěji jsou to netopýr velký a vodní. Severo-jižně orientovaný tok Vltavy využívají některé druhy netopýrů jako migrační koridor během jarního a podzimního tahu. To je určitě jeden z důvodů, proč si netopýři hvízdaví vybrali právě toto zimoviště ve skále na břehu řeky.
V blízkém okolí obtokového kanálu pod hrází vodního díla Slapy je ukrytá keška zařazená do série S Drákulou v netopýřím světě. Díky ní mohou příznivci geocachingu navštívit místo spojené s výskytem netopýrů a zároveň se dozvědí řadu zajímavostí ze světa létajících savců.