Loading...
Kaple se nachází v západní části pardubic a katastrálně spadá pod Svítkov.
Na tomto místě stála dřevěná kaple již v roce 1797 a údajně zde byl i léčivý pramen a lázně. Kaple s lázněmi vyhořela roku 1860 a na jejím místě byla postavena kaple zděná v pseudogotickém stylu. Kapli postavil p. Antonín Mrňávek.
Původně se lokalitě říkalo Přerovsko, ale postupně se zažil název "U trojice" a tak kaple stejně jako jiné kaple (Kaple sv. Josefa a Kaple sv. Marka) dala název lokalitě i blízké ulici. Na rozdíl od výše zmíněných kaplí, které byly zbourány v 50. letech 20. století však přežila až do dneška. Bohužel však nemá takové štěstí jako kaple sv. Anny, která byla zachráněna. Celá lokalita se navíc od doby, kdy byla kaple postavena radikálně změnila a nyní je torzo budovy schováno v náletové dřevině mimo hlavní cesty a ulice. Je však stále přístupná pěšinou mezi budovami za nimiž se nachází.
Kaple tak od roku 1948 chátrá. V roce 1990 byla sice přidána nová střešní krytina, ale to chátrání jen na čas zastavilo a dnes je objekt v dezolátním stavu.
Dodatek:
Zastupitelstvo města Pardubice na svém posledním zasedání před komunálními volbami dne 20.9.2018 odsouhlasilo vyčlenění 300.000,- Kč na demolici kaple s tím, že už je zpracován i projekt na demolici. Proti tomuto rozhodnutí protestoval spolek "Klub přátel Pardubicka" peticí, kterou podepsalo přes 600 obyvatel Pardubic. Navíc spolek "Omnium", který se zabývá záchranou poničených památek, nabídl městu Pardubice, že od něj kapli převezme a zorganizuje její opravu. (Zdroj: Zaniklekostely.cz)
Dodatek 2:
Tisková zpráva města Pardubice, 12.3.2021: Kaple Nejsvětější Trojice ve Svítkově čeká na obnovu. Torzo kapličky z konce 19. století, stojící na pozemku města, předají Pardubice spolku Omnium, který chce vrátit bývalou sakrální stavbu zpět do života. Pokud by spolek svému závazku nedostál, zaplatí smluvní pokutu a vrátí nemovitost městu. Bezúplatný převod stavební parcely s rozpadající se kaplí schválili ve čtvrtek zastupitelé města.
„Zapsaný spolek Omnium před časem oslovil město s tím, že by kapličku rád zrekonstruoval. Tehdy ale předání bránily nevyjasněné vlastnické vztahy. Ukázalo se, že pozemek sice město před zhruba čtyřiceti lety odkoupilo, ale kaple stále patří rodině původního majitele. Od dědiců jsme museli kapličku vykoupit, abychom ji nyní mohli předat spolku. Ten počítá s její stavební obnovou do deseti let, je to také podmínka bezúplatného převodu,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že pokud spolek kapli do deseti let neobnoví, zaplatí městu smluvní pokutu ve výši 900.000 korun a pozemek s kaplí se vrátí městu.
Kaple Nejsvětější Trojice stála na západní straně Pardubic. Původně dřevěná stavba byla postavena jako součást lázní v roce 1797 na místech kde vyvěral léčivý pramen. Podle kaple se pro toto území vžil název U Trojice, který se používá dodnes. Kaple i lázně v roce 1860 vyhořely. Na místě byla postavena zděná, pseudogotická kaple, postupem let ale zchátrala a dnes z ní zbývá pouhé torzo.
Zapsaný spolek Omnium se věnuje právě projektům záchrany a obnovy zničených, ohrožených nebo nevyužívaných památek, od drobných staveb, křížů, křížových cest až po velké sakrální i nesakrální památky v České republice. Například na Broumovsku se podílel na přípravě obnovy kostela Všech Svatých v Heřmánkovicích nebo na záchraně řady drobných sakrálních památek. Aktivity má také v Jihočeském, Plzeňském, Ústeckém či Moravskoslezském kraji. (Zdroj: www.pardubice.eu)
Původní foto je zde: http://www.parpedie.cz/cti-zaznam.php?id=kaple_sv_Trojice&rozc=vše