Opilci v dějinách (Pardubice)
Slavnou dějinnou skladbu tohoto názvu slyšel v podání skupiny Kabát alespoň jednou v životě snad úplně každý. Díky tomu si také většina z nás pamatuje, že „opilci v dějinách šli na všechno vždycky vědecky“. Ne všichni ovšem tuší, že východočeské krajské město pardubice může tuto skutečnost i nějak prokazatelně doložit a význam alkoholismu pro historii lidstva veřejně prezentovat. A to dokonce na místě natolik významném, jako je zdejší renesanční kostel sv. Jana Křtitele. Ten najdeme v městské části Zelené předměstí, na ulici Bretrů Veverkových.
Že jsou na jeho fasádě umístěny různé náhrobníky, pocházející z období 16. a 17. století, se všeobecně ví. Ale málokdo si je zřejmě pořádně prohlédl. Na severní straně se totiž nachází jeden náhrobek, který jakéhosi opilého jedince prokazatelně zobrazuje. A budeme-li vycházet z toho, že by mělo jít o náhrobek z období, kdy paní Gotika definitivně předávala kolo dějin slečně Renesanci, tak se jedná o záležitost, která předběhla svou dobu o několik století, a pan Däniken sem měl již dávno soustředit svou pozornost.
Já tady totiž jasně vidím dávného ožralu, který vypadá jako by ho Josef Čapek nakreslil a který se povaluje pod jakýmsi zvláštně stylizovaným stromem poznání. Z něj navíc visí láhev, jistě obsahující stopové prvky C2H5OH (ideální by byl např. absint ředěný intergalaktickým olejem). Jistě se však jedná o nějaký vesmírný koráb. A zkuste mě někdo přesvědčit, že je to jinak …