Loading...
Vlčková je obcí s necelými 400 obyvateli, která se skrývá v údolí potoka Kameňáku a je obklopena malebnými stráněmi okolních hostýnských kopců. Leží trochu stranou hlavní komukace ze Zlína do Bystřice pod Hostýnem a od rozcestí pod Rablinou do ní z hlavní silnice směřuje odbočka. Střed dědiny protíná červená tur.značka, po které bychom se dostali k nedaleké majestátní ruině hradu Lukova, ale modrá trasa nad jejím horním koncem k němu vede také.
Jak starý znak obce (vlk unášející v tlamě ovečku) napovídá, bývaly zřejmě v minulosti okolní lesy plné dravé zvěře. A když uhodila tuhá zima, vlci se nerozpakovali krást bečící dobytek přímo od lidských stavení. Je ale pravdou, že jich tady na začátku 17.století ještě moc nebylo, neboť Vlčková tehdy sestávala jen z patnácti usedlostí, z čehož byla jedna mlýnem. (Patřila k lukovskému panství a první zmínka o ní jako o Wilzkově je už z roku 1373.)
Stavební rozmach přišel až v dalších staletí. Dlouho byla jen chudou dědinou, jejíž obyvatelé se živili hlavně pastevectvím, ale ke zlepšení své ekonomické úrovně se zabývali i výrobou tragačů (trakařů), šindelů a žebříků.
Kostel tady nikdy nestál (dodnes musejí věřící na mše svaté zajíždět do Kašavy), ale její střed v minulosti krášlila malá dřevěná zvonička. Na začátku minulého století se místní rozhodli ji přestavět na kapli sv.Martina. Posvěcená socha Panny Marie Hostýnské do ní byla koňským povozem přivezena až z daleké Kroměříže. (Zajímavostí je, že za první světové války zvon před odevzdáním Vlčkovjané zachránili tak, že jej ukryli pod hladinu místního rybníčka.)
V roce 1973 byla kaple opravena a obložena uvnitř i zvenčí dřevem. Roku 2015 byla celá nově natřena a pod vstupní stříšku byl umístěn obrázek Panny Marie od akademického malíře Petra Farona. Ten je autorem i před kaplí stojícího kříže s Kristem. (Jedná se ale pouze kopii práce jednoho místního umělce).
Pobožnosti se zde konají hlavně v měsící květnu a při výročních slavnostech obce i mše svaté.