Loading...
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Lázně Karlova Studánka sice nesou označení klimatické lázně, ale klidně by mohly nést i přídomek lesní lázně. Vlastně kamkoliv se z Karlovy Studánky člověk vydá, vleze do lesa. Nakonec nejstarší osídlení na území dnešních lázní je spojeno s dřevorubectvím (a hornictvím), na možnosti léčby v poklidném údolí pod severním svahem Pradědu se přišlo vlastně později.
Lázně jako takové byl založeny v roce 1785 po objevení účinků minerálních pramenů, které v okolí vyvěrají.
Počátek výstavby lázeňského místa byly poměrně skromné a nejstarší budovy jsou dodnes soustředěny kolem pomyslného středu obce, zhruba v oblasti od dnešního ředitelství lázní k poště a k dnešní budově obecního úřadu či mateřské školce.
A právě u mateřské školky můžeme objevit jednoho z pamětníků založení lázní což je dnes statný buk s označením chráněného stromu.
Buk lesní (Fagus sylvatica) je v Jeseníkách tradiční druh, který se v horách vyskytoval v daleko větší míře před vysázením smrkových lesů. Běžně roste v celé Evropě, v našich končinách v nadmořských výškách cca 300–1000 m. Bukové dřevo je kvalitní materiál využívaný např. V nábytkářství, pro svou výhřevnost hojně k otopu (dříve výroba dřevěného uhlí), používal se k výrobě methanolu či dřevoplynu.
Stáří buku u mateřské školky se odhaduje v rozmezí 180 (měření 2000) až 450 let (odhad z roku 2009). Výška stromu 26 m, samotná koruna 22 m, šířka koruny 18–19 m. Obvod kmene 436 cm, údaj 450 let je spíše chybou (databáze památných stromů), odhadl bych že se jedná o aktualizovaný obvod kmene. Tabulka u stromu udává věkové rozmezí 270–320 let (vyhlášení v r. 2000), takže můžeme dnes nějakých 15 let přidat. V absolutních hodnotách může buk dorůstat výšky 40 (i 45) m, stáří se dožívá kolem 400 let.
Tabulka buk řadí k největším i nejstarším svého druhu v CHKO Jeseníky.