Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Praděd jakožto nejvyšší hora Moravy a Slezska lákal návštěvníky hor již od pradávna. S rozvojem turistiky vyvstala otázka jak významný vrchol využít. V r. 1881, již se vznikem turistického spolku ve Frývaldově (Jeseníku), byla uvažována stavba věže, ale k rozhodnutí došlo později, až v r. 1897. A samotná stavba započala ještě později – v r. 1904 a dokončena byla v r. 1912. Kamenná stavba byla vyhotovena dle tehdejší módy ve tvaru hradní věže i s cimbuřím a na počest vládnoucí dynastie nesla hrdé jméno Habsburgwarte. Věž byla vysoká 32,5 m, a kromě Restaurace se zde našly i pokoje pro hosty. Ty byly ale pro vlhkost neobyvatelné...
Už v r. 1923 musela být věž uzavřena a opravována byla 3 roky. V meziválečném období byl název věže méně honosný – Altvaterwarte, tedy Pradědova stráž. Za okupace ovšem nesla jméno nějakého nácka (toho nejvyššího). Po válce a odsunu dostala věž novou správu ve spolku Turista Praha, mělo dojít k obnově a rekonstrukci. K uzavření před nastávajícími pracemi došlo v r. 1957 ovšem 2.5. 1959, den před příchodem dělníků se věž zřítila. Nějakou dobu byl na Pradědu dřevěný vysílač ověšený parabolami a spolu s tím i dřevěná poštovní chata. V r. 1968 pak byla započata výstavba nové železobetonové konstrukce, která tu kraluje dodnes.
Stará rozhledna byla ovšem inspirující stavbou pro různé kutily, kteří si více či méně zdařené kopie postavili jako domácí modely, či přímo fortelnější stavby, které „zdobí“ řadu skalek a Zahrádek v širokém a dalekém okolí hory. Patrně největší z nich najdeme na zahradě školy v Karlovicích, nedaleko Vrbna pod Pradědem. Model věže je skutečně vystavěn z fortelného zdiva a dosahuje solidní výšky necelých 2m – tedy měřítko cca 1:15. Větší věž na Pradědu asi u nás nebude. Ovšem odsunutí obyvatelé si postavili repliku věže někde v Durynsku, kde ovšem není na takové hoře a kromě rozhledu slouží i jako vodojem.