Loading...
Na přední straně je umístěna pískovcová deska s reliéfním znakem města Karlovy Vary.
Na přední straně horní části soklu je nápis:
„KAREL IV., KRÁL ČESKÝ, CÍSAŘ ŘÍMSKÝ, ZAKLADATEL LÁZNÍ“.
Na pravé straně je vysekán shodný nápis v latině. Na levé straně pro změnu v ruštině. Na zadní straně pak nápis: „ČS. STÁTNÍ LÁZNĚ 1955“.
Nedaleko odsud a o něco výše se nachází další dílo věnované zakladateli Karlových Varů. V jihozápadním strmém skalnatém svahu Tříkřížového vrchu východně nad centrem města na vyvýšenině v městském parku před vilou Lützow (park Jeanna de Carro) se nachází sloup se sochou císaře a českého krále Karla IV. Vztyčen byl 13. září 1858 během oslav 500. výročí založení města Karlovy Vary a jeho autorem je významný pražský sochař Josef Max. Mezi jeho známější díla patří například sousoší na Karlově mostě v Praze.
Plastiku původně patrně zakoupil od pražského autora karlovarský mecenáš baron Lützow a umístil ji na pozemcích rozlehlé zahrady své vily. Karlovarští radní sochu císaře od barona vykoupili a následně prosadili její umístění na vyvýšené místo v nově zřízeném parku. Umístění díla však bylo ostře kritizováno, neboť výtvarně nenáročná plastika císaře nebyla v přílišné výšce údajně vidět. S tímto také souvisí historka, že baron Lützow nechal pro své názorové neshody s karlovarskými radními a jako výraz opovržení nad umístěním nevelké plastiky císaře Karla IV. přemístit plastiku kočky ze zadní části zahrady a posadil ji na třímetrový sloup do středu kamenného rondelu. Sedící kočka byla usazena pozadím k budově staré radnice. Baron tím chtěl vyjádřit, že do polopusté stráně patří kočka a ne císař, navíc ve špatných rozměrech. Ironicky naznačil, že práce pánů radních byla pro kočku.
Během některé z oprav objektu v průběhu 20. století byla spodní část sloupu zalita do výše přibližně 60 cm směsí betonu a kamene. Bohužel se tak stalo včetně větracího otvoru a trubice odvádějící původně kondenzační vlhkost. Nosná konstrukce objektu byla tehdy doplňována novými částmi vzájemně spojovanými ocelovými šrouby. Na počátku tohoto století byl stav objektu vzhledem k absenci údržby a značné korozi materiálu velmi špatný, proto se rozhodl vlastník objektu (město Karlovy Vary) v roce 2004 pro celkovou rekonstrukci pomníku. Byla provedena demontáž, všechny části byly zbaveny původních nátěrů a koroze a opatřeny novým nátěrem. Statik navrhl nové řešení nosné konstrukce objektu. Rovněž bylo obnoveno původní odvětrání a odvod kondenzační vlhkosti. Po zpětném sestavení objektu byla provedena Konečná povrchová úprava grafitovým nátěrem.
Kovová plastika Karla IV. je odlita ze slitiny zinku, hliníku a olova, tzv. zinkalu (kamalu), materiálu, hojně používaného během 19. století, který sloužil jako náhražka ušlechtilejších materiálů (např. bronz). Plastika představuje císaře oděného v bohatě zřaseném oděvu s reliéfně zdobeným pláštěm sepnutým sponou u krku a s korunou na hlavě. Ve své levici svírá panovník dlouhý meč připevněný na mohutném pásu kolem boků. V pravici drží stočenou listinu, která jistě představuje dokument připomínající založení Karlových Varů.
Plastika se oproti akademicky suchým Maxovým dílům vyznačuje se zvláštním romantickým půvabem. Je postavena na vrcholu 6 metrů vysokého kovového sloupu s kanelovaným dříkem a korintskou hlavicí. V útrobách sloupu je umístěna vlastní nosná konstrukce objektu tvořená centrálním nosným sloupem z nerezové oceli s kruhovými pásy korespondujícími s vnitřním průměrem sloupu.
Sloup je umístěn na žulovém hranolovém podstavci s horní i spodní profilovanou krycí deskou. Na čelní straně podstavce je osazena novodobá nápisová deska s českým překladem textu: „ZAKLADATELI VDĚČNÉ MĚSTO 1858„. Původně na čelní straně soklu bývala umístěna nápisová deska se zlaceným textem v němčině: „DEM GRÜNDER DIE DANKBARE STADT 1858„, doplněná dříve druhou částí textu: „ZUR ERINNERUNG AN DAS 500 JÄHRIGE JUBILÄEUM„, umístěná dnes na zadní straně soklu. Podstavec je umístěn na dvou žulových stupních a prostor vydlážděn kamennými kostkami. Okolí sloupu je parkově upraveno.
Do třetice všeho dobrého. Na průčelí Městské knihovny v ulici I.P.Pavlova v centru Karlových Varů lze objevit barokní sochu zakladatele Karlových Varů, která byla odhalena v roce 1739.
Městu ji daroval apelační rada von Schuppig jako poděkování za úspěšnou léčbu. Jméno autora se ale nedochovalo. V době svého vzniku byla umístěna na nároží původní budovy karlovarské radnice na Tržišti. Z této renesanční budovy pod Zámeckou věží byla nejprve v roce 1875 sejmuta kvůli demolici objektu a roku 1936 přemístěna na dnešní místo. V roce 1975 se dočkala opravy.
*
Všechny tři zmíněné objekty věnované Karlu IV. jsou volně přístupné bez časového omezení a bez placení vstupného.
*
Další sochu realizovali až po napsání tohoto článku:
https://www.turistika.cz/mista/cesky-kral-a-rimsky-cisar-karel-iv-poctvrte-v-karlovych-varech/detail
*
Některá z dalších zajímavých míst v Karlových Varech, která jsou spojena se jmény významných osobností:
- busta Johanna Wolfganga Goetha:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-busta-johanna-wolfganga-goetha
- Schillerův pomník:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-schilleruv-pomnik
- Findlaterův altán:https://www.turistika.cz/mista/findlateruv-altan-v-karlovych-varech
- výšina Petra Velikého:https://www.turistika.cz/mista/vysina-petra-velikeho-karlovy-vary
- Tereziin obelisk:https://www.turistika.cz/mista/tereziin-obelisk-u-restaurace-jeleni-skok-v-karlovych-varech
- Ottova výšina:https://www.turistika.cz/mista/ottova-vysina-v-karlovych-varech
- Findlaterův obelisk:https://www.turistika.cz/mista/findlateruv-obelisk-v-karlovych-varech
- Skalníkovy sady:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-skalnikovy-sady-svaty-bernard-z-clairvaux-sloup-vevodu-cambridgeskych
- pomník Bedřicha Smetany:https://www.turistika.cz/mista/bedrich-smetana-v-karlovych-varech
- Chopinova pamětní deska https://www.turistika.cz/mista/fryderyk-chopin-a-karlovy-vary
- Morový sloup:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-sloup-se-sousosim-nejsvetejsi-trojice-morovy-sloup
- Beethovenův pomník:https://www.turistika.cz/mista/beethovenuv-pomnik-karlovy-vary
- Goethova stezka:https://www.turistika.cz/mista/goethova-stezka-karlovy-vary
- Vyhlídka (rozhledna) Karla IV:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-vyhlidka-karla-iv-rozhledna
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/