Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Z Ani jedeme na ubytování do Karsu, vzdáleného asi 50 km. Než se jdeme ubytovat, jdeme na procházku městem. Kars je správním střediskem východní Anatolie blízko arménských hranic. Tak jak se tady střídaly v průběhu mnoha staletí různé kultury, tak jsou tady dochovány i různé architektonické styly. Snad v žádném jiném městě se nevystřídalo tolik národností - arménská, gruzínská, turecká, kurdská, řecká, ruská, dokonce i polská, německá a lotyšská. Krátce, v letech 928-961 byl hlavním městem království Bagratidů, od r. 1065 patřilo k Byzancii, dále seljuckým Turkům, 1206-07 si město podmanil gruzínský Zakaridas, r. 1387 mongolský Timur, po r. 1534 Osmané. Rusové město obléhali od r. 1807, to se udatně bránilo a podlehlo až r. 1828. Mezi I. a II. světovou válkou patřilo Arménii, Gruzii, Rusku a Turecku. Po II. svět.válce chtěli město Rusové pro Armény a Gruzínce, ale připadlo Turecku a vztahy jsou ještě pořád napjaté a hranice snad pořád uzavřené.
Po příjezdu do Karsu, procházíme jeho starou částí, kolem mě se motá turecký klučina, který se nechává ochotně fotit. Jdeme kolem mešity ke kostelu dvanácti apoštolů, ale naši pozornost zaujme pevnost (hrad). Citadela, stojící na skalnatém kopci nad městem, odkud je nádherný výhled na celé město a tvoří jeho dominantu. Vybudována nebo dokončena byla r. 1153, později zničena Mongoly, ale obnovena nebo přestavěna ve 13. stol., další rekonstrukce proběhla za vlády Murada III. v 16.stol. Dlouho byla stanovištěm turecké armády, kam byl vstup zakázán, nyní je již veřejnosti přístupná. Pod pevností můžete spatřit staré domy, mnohé jsou opuštěné a polorozpadlé.
Nahoře na planině za hradem, na kopci zvaném Kaziktepe Hill, byl r. 2008 vytvořen tureckým sochařem Mehmetem Aksoyem (nazýván anatolský Michelangelo) 30 m vysoký památník - Socha lidstva. Památník je věnovaný míru mezi Turky a Armény a na kopci postaven proto, aby byl vidět do Arménie. Turci totiž při genocidě vyvraždili asi 1 milión Arménů. Premiér Erdogan však nařídil jeho demolici a tak tento památník byl v dubnu 2011 zbourán. Sochař Aksoy prohlásil, že ho znovu vybuduje. Jelikož památník již nestojí ofotila jsem ho na ukázku z informačního prospektu.
Za zmínku ještě stojí dlážděný kamenný most (Tashköprü) přes řeku Kars pocházející z r. 1725. V jeho blízkosti se nachází tři budovy tureckých lázní, které však jsou mimo provoz. Z mostu je krásný pohled na centrum staré části s mešitou a kostelem, nebo nahoru na citadelu. Nad řekou pak pozoruji racky. Od řeky jdeme k autobusu a hurá do hotelu na ubytování a večeři.