„Kde domov můj" zní do konce října na zámku v Růžkových Lhoticích
Letošní výročí 100 let české státnosti si zámek Růžkovy Lhotice u Čechtic připomíná komorní výstavou „Příběh české hymny“ . Potrvá do 28. října 2018.
Na výstavě „Příběh české hymny“ se dozvíte, jak vznikla píseň „Kde domov můj" a jakou cestou prošla, než se stala státní hymnou nové republiky, doplněnou od roku 1920 o první sloku slovenské písně „Nad Tatrou sa blýska“. „Vystavené notopisy dokládají, že „Kde domov můj“ byl i na Podblanicku již v 2. polovině 19. století neoficiální hymnou Čechů,“ vysvětluje autor výstavy Jindřich Nusek z Muzea Podblanicka a dodává: „Výstava přibližuje také zlomový okamžik protektorátu, kdy píseň zůstala trpěnou státní hymnou a od roku 1945 k ní opět přibyla slovenská část. Dokumenty pak uzavírají příběh hymny v roce 1993, od kdy je píseň hymnou samostatné České republiky.“ Celý příběh hymny si můžete projít až do 28. října.
Píseň „Kde domov můj“ znala většina hudebníků, o nichž vypráví hlavní expozice lhotického zámku.V této expozici se seznámíte s hudebními skladateli, kteří se na Podblanicku narodili nebo ke kraji měli vztah – například s benešovským Janem Trojanem Turnovským, louňovickým Janem Dismasem Zelenkou, Richardem Wagnerem, Zdeňkem Fibichem nebo Gustavem Mahlerem. Modrý salon je věnován především křečovickému skladateli Josefu Sukovi. Zámek patřil v letech 1835 až 1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zelený salon s klavírem, na který mladý Smetana koncertoval, připomíná osobnost a počátky tvorby významného českého hudebního skladatele období romantismu. Zámecká chodba vypráví o historii sídla v Růžkových Lhoticích od roku 1363, z něhož pochází první písemná zmínka o zdejší tvrzi.
Zámek Růžkovy Lhotice můžete v říjnu navštívit od úterý do pátku mezi 9. a 12. a 13. a 16. hodinou.
Více informací naleznete na: http://www.muzeumpodblanicka.cz/objekty/zamek-ruzkovy-lhotice/