Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Tento, původně arciděkanský, kostel patří mezi nejstarší klatovské památky. Pochází z 13. století a z původní stavby jsou doposud zachovány zbytky zdiva příčné lodi.
Počátkem 15. století byla zahájena přestavba chrámu, která proběhla v letech 1405 –1422 a byla financována z výběru odpustků od „hříšníku“ z Prahy, Passau a Regensburgu. Stavební práce vedl Linhart z Aldenbergu a byl, mimo jiné, vybudován nový presbytář, čímž se celá stavba prodloužila o 10 m. Bylo také zaklenuto křížení lodí, protože v rámci snahy oddělit nové kněžiště od původní příčné lodi byla postavena příčná loď nová. Tím vznikl, u nás vzácný, síňový prostor, který je považován za architektonicky nejcennější část chrámu. Dvojice Křížových kleneb pak silně připomíná práce huti Petra Parléře.
V létě Roku 1550 se zřítila klenba hlavní lodi a dochází proto k dalším úpravám kostela. Ty vedl, ve stylu pozdní gotiky, městský stavební mistr Antonín Salnellyn. V rámci těchto úprav došlo k novému zaklenutí lodí síťovými a hvězdicovitými klenbami.
V následujících staletích dochází již jen k postupné výměně interiérového mobiliáře směrem k baroku a části původní příčné lodi byly v r. 1760 přeměněny na postranní kaple.
Poslední velkou přestavbou prošel kostel v letech 1898 – 1908. Architekt Josef Fanta v rámci ní provedl regotizaci kostela do podoby Willenbergovy rytiny, která zobrazuje podobu chrámu v roce 1602. Stavba byla doplněna některými neogotickými prvky, sochami Čeňka Vosmíka na západním průčelí a také raně barokní portál z r. 1687 byl přenesen na nedalekou, samostatně stojící, zvonici zvanou Bílá věž. Ta pochází z roku 1581, kdy nahradila původní zvonici gotickou. Dnešní barokní podoba Bílé věže odpovídá stavebním úpravám z roku 1758, kdy došlo rovněž k jejímu zvýšení.
V interiéru, v podobě z přelomu 17. a 18. století, patří k nejzajímavějším hlavní oltář s velkým baldachýnem a krásná kazatelna. Všechny tyto dřevořezby pocházejí, pravděpodobně, z dílny slavného lužicko-pražského sochaře Matěje Václava Jäckela. Nástěnné malby v interiéru chrámu jsou přemalbami původních gotických fresek, doplněné novomalbami M. Matouše z r. 1902.
Z tohoto kostela rovněž pochází klatovský „zázračný“ milostný obraz Panny Marie. Jedná se snad o kopii fresky ze 13. stol., která se nachází na vnitřní zdi kostelíka v italském městečku Re.