Klen na Šumné
Turistické cíle • Památný strom
Ne vždy si památné stromy užijí dostatečné doby svého chránění. Poněkud smutný osud měl klen u Šumného potoka nedaleko Adolfovic. Za památný strom byl vyhlášen v roce 2009, nicméně již z jara 2012 v podstatě zanikl. Přesněji na podzim roku 2011 byly provedeny redukční řezy usychající koruny. Zásah byl zřejmě tak drastický, že oslabený strom už se ze zásahu nevzpamatoval. Dodatečný řez tak ze stromu ponechal jen torzo kmene a rozštěpu kosterních větví tak, aby neohrožovaly kolemjdoucí. V době vyhlášení stromu za památný se udávaly data v takových parametrech: výška stromu 21 m, obvod kmene 370 cm, výška i šířka koruny 18 m. Stáří 170 let.
Výjimečná poloha v poli u polní cesty z Adolfovic, která pokračuje do údolí Šumného potoka v Medvědí hornatině (zelená TZ k Pásmu Orlíka) ovšem strom činila natolik zajímavým, že se dočkal svého nástupce. Již na jaře 2013 byl u torza původního stromu vysazen javor nový. Jak se rozroste, postupně poskytne útulek pro četné hmyzí, časem i ptačí druhy, nakonec i stín a ochranu znaveným poutníkům.
Javor klen (Acer pseudoplatanus) je jedním z řady zástupců čeledi mýdelníkovitých. Můžeme se setkat i s označením javor horský. Původní je ve střední Evropě až po jihozápad Asie. Najdeme ho i od Španělska po Turecko až Kavkaz. Strom dosahuje výšky do 40 m, věku 300–400 let. Klen je typický svou zpočátku hladkou šedou až tmavěšedou kůrou. V pozdějším věku se borka šupinovitě až deskovitě odlučuje (tím je podobná platanu viz latinský název). V našich podmínkách se vyskytuje od 400 m nadmořské výšky až do extrémních 1300 m, tedy skoro na hranici lesa. V původních lesích existovaly klenové bučiny. Dřevo klenu mělo užití k výrobě potaše, k jiným účelům se užívá méně.
V našich lesích je klen nejrozšířenějším javorem, používá se jako meliorační či zpevňující dřevina.