Bělá pod Pradědem (Domašov) – Honzova vyhlídka
Vyhlídky, přesněji řečeno vyhlídková místa můžeme dělit na několik kategorií. Asi tou nejzákladnější by měla být kategorie základní nebo prostá, tedy že je z vyhlídky vůbec něco vidět. Pak už můžeme rozlišovat kruhová, částečná, umělá, přirozená a podle počtu obyvatel (myšleno výletníků) navštěvovaná a nenavštěvovaná.
Vlastně z takových důvodů si můžeme za vyhlídku představit i výhled z okna bytu nebo pracoviště, obzvláště je-li budova poněkud vyšší.
Nicméně asi nejčastěji myšlené jsou vyhlídky přírodní. Do takové kategorie patří i Honzova vyhlídka v Medvědí hornatině. Ještě by se mohla zařadit do kategorie vyhlídka utajená. Je totiž poněkud skrytá zrakům kolemjdoucích a jedoucích. Najdeme ji v serpentině lesní asfaltky, která směřuje od Adolfovic (část Bělé pod Pradědem) k vrcholovým partiím Medvědské hornatiny. Silnička je zahrnuta v systému terénních cyklotras Kčt s číslem 6211 a má bílou vedoucí barvu. Kde o v pořadí druhou ostrou zatáčku po rozcestí U Vodárny, z kterého silnička odbočuje. Pár metrů od serpentiny je u vedlejší lesní cesty skrytý turistický přístřešek s názvem vyhlídky. První dojem z odpočinkového místa je ale rozpačitý, výhled zakrývá už poněkud vzrostlé roští. Naštěstí stačí popojít pár metrů na louku a objevíme, co že neznámého Honzu uchvátilo.
Výhled směřuje zhruba severozápadním směrem do kotlinky města Jeseník. V základě se dá říci, že je k vidění něco od Hrubého Jeseníku po Zlatohorskou vrchovinu. Konkrétně svahy nad Adolfovicemi a částí Domašova (je vidět kostel v Domašově). V podstatě nejvíce vidíme Rychlebské hory, hlavně jejich Sokolský hřbet. Lze rozeznat továrnu Na Pomezí. Nejvíce asi zaujme masiv Studničního vrchu s Gräfenberkem, nebo chcete-li lázněmi nad Jeseníkem. Samotné město je skryto v údolí a částečně za stromy. Dál pokračuje obzor Zlatým Chlumem (rozhledna je skrytá za vrcholem) a pásmem Bílých skal.
Po kterém Honzovi je vyhlídka pojmenovaná se můžeme domýšlet, patrně půjde o nějakého lesníka, který sem přicházel nebo i místního občana, případně jedince, který zde utrpěl nějakou újmu.
Odpočinkové místo zde vzniklo iniciativou obce Bělá pod Pradědem, která podobně zušlechťuje výletní místa ve svém okolí. V současné době ale část lesů i v jejím okolí přešla pod správu Arcibiskupských lesů, která se zatím k podobným aktivitám staví spíše zdrženlivě (nechci pasát odmítavě).