Loading...
Turistické cíle • Zábava, atrakce
Ledové zchlazení v parných letních dnech nabízí Kneippovy lázně u šumavské Železné Rudy. Vydáte-li se po zelené turistické značce z centra Železné Rudy k hotelu Grádl, zhruba po jednom kilometru narazíte na volně přístupný Kneippův šlapací chodník vybudovaný v roce 2017 na Grádelském potoce.
Jedná se o soustavu tří bazénků s vodou asi do půli lýtek a různým povrchem dna – od větších kamenů až po malé oblázky. Bazénky jsou od sebe odděleny dřevěnými schody a splávky, které je neustále zásobují čerstvou svěží vodou z Grádelského potoka, který jimi částečně protéká. Grádelský potok pramení na úbočí Sklářského vrchu (1195 m n. m.) a v Železné Rudě se vlévá do řeky Řezná.
Do vody je doporučeno vstupovat s vyhřátýma bosýma nohama a ledovou vodou procházet čapí chůzí, aby vždy jedna noha byla vystrčená z vody ven. Doporučený pobyt ve vodě je maximálně jedna minuta. Tato doba je udaná asi jen pro zdatné otužilce, neboť většina koupajících se z ledové vody s hekáním vyskakuje již po pár sekundách.
Metodu šlapací lázně prosazoval německý kněz a léčitel Sebastian Kneipp (1821-1897). V mládí vážně onemocněl tuberkulózou a tehdy se začal zajímat o účinky vodoléčby. Inspiroval se metodami neméně známého lékaře Vincence Priessnitze, který léčil vodou v Lázních Jeseník (dříve Gräfenberg). Kneippova metoda spočívá ve střídavém přešlapování v teplé (43 °C) a studené (14 °C) vodě. Pokud není k dispozici teplá voda, což je případ přírodní šlapací lázně u Železné Rudy, nohy se zahřívají zvedáním do výšky.
Hlavním účinkem Kneippovy lázně je prokrvení nohou, zlepšení krevního oběhu a zvýšení imunity. Léčebný efekt může být podpořen akupresurními předměty na dně bazénku, v přírodních podmínkách třeba oblázky. Šlapací lázeň je dobré si dopřát například při migrénách, poruchách prokrvení dolních končetin, začínajících křečových žilách nebo při svalové únavě dolních končetin po túře šumavskou přírodou.