Koldín
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Obec Koldín leží v Pardubickém kraji, asi 6 kilometrů severovýchodním směrem od města Choceň. Její jméno bylo patrně odvozeno od jména Kolda, zřejmě některého z příslušníků rodu Půticů.
Nejstarší osídlení se nacházelo v místě osady Hradiště, jednalo se o pravěké, ale také středověké opevnění.
K založení obce došlo patrně někdy ve 14. století, snad právě zmiňovaným rodem Půticů, který v této oblasti působil. Nejstarší písemná zmínka o existenci obce je dochována ze začátku století 15.
Samostatnou obcí se Koldín stal v roce 1850, přičemž její součástí se staly vsi Hradiště a Turov. Od roku 1960 je součástí okresu Ústí nad Orlicí a od roku 2004 ve správě pověřeného města Vysokého Mýta.
Katastrální výměra přesahuje 6 km2 a nadmořská výška se blíží 350 m. n. m. Ve znaku má stříbrnou věž s cimbuřím a otevřenou bránou v červenomodře polceném štítě.
Nejvýznamnější památkou nevelké obce je zdejší renesanční zámek, popsaný v samostatném příspěvku.
Můžeme zde ale vidět ještě další zajímavosti, např. kapli sv. Anny na návsi. Vystavěna byla v roce 1838, roku 1894 pak rozšířena o sakristii a v roce 1933 o věžičku. Zatím poslední opravy se kaple dočkala v roce 2000. U kaple stojí kříž z roku 1889.
V obci se nachází také hřbitov, založený roku 1859, a u něho stojí pomník padlých z 1. světové války, dílo sochaře Reila z nedaleké Chocně.
Již v roce 1810 byla v obci postavena škola, která sloužila jako dvoutřídní až do roku 1924, kdy byla vystavěna škola nová. Roku 1988 musela být škola pro nedostatek žáků uzavřena a v budově zůstala jen škola mateřská.
Nejstarším spolkem v Koldíně je Sbor dobrovolných hasičů, založený roku 1877. Hasičská zbrojnice byla vybudována v roce 1931. V roce 1922 byla založena obecní knihovna, roku 1925 tělocvičná jednota Sokol a roku 1929 zde působil ochotnický divadelní spolek.
V roce 1928 byla dokončena elektrifikace obce, o 50 let později zahájili stavbu obecního vodovodu. V současné době má Koldín přibližně 90 domů a přes 300 obyvatel. Je zde provozován obchod se smíšeným zbožím a pohostinství na návsi pod kapličkou.
Východně od Koldína můžeme na zalesněném kopci Chlumu zapátrat po někdejším tvrzišti a zaniklé vsi Chlumku. Zajímavostí je, že právě sem umístil Alois Jirásek děj své povídky „Na Chlumku“, která se odehrává během známého braniborského vpádu do Čech po smrti Přemysla Otakara II.
Více na webových stránkách obce…