Přírodní rezervace Peliny
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Přírodní rezervace Peliny se nachází na pravém skalnatém břehu v posledním meandru Tiché Orlice před Chocní. Pěkný pohled na 35 metrů vysoké a až 40 metrů široké skalní útvary z opuky (písčitých slínovců) se naskýtá z parku na levém břehu řeky, kterým prochází červeně značená turistická cesta vedoucí z Chocně do Brandýsa nad Orlicí.
Skály vznikly stmelením sedimentů moře, které se zde rozlévalo před 90 miliony lety, to je v období turonu, vývojové etapě druhohorní křídy. Zvětráváním opuky se vymodelovaly nápadné skalní hřbety, sruby a věže, kterým místní říkají komíny. Je zde zaevidováno celkem 21 skalních útvarů.
Výživná zemina s vysokým obsahem vápníku, celodenní oslunění a území chráněné před větrem vytvářejí vhodné podmínky pro růst několika desítek druhů rostlin. A to byl v roce 1948 jeden z hlavních důvodů pro vyhlášení plochy 3,31 ha přírodní rezervací.
Rezervace je bohatá na suťové lesy a bučiny s teplomilnou vegetací. Přirozeně zde roste buk lesní, dub letní, habr obecný, lípa srdčitá, jilm vaz, javor klen, bříza bělokorá, jasan ztepilý a borovice lesní. Ze vzácnějších dřevin potom jeřáb břek a klokoč zpeřený.
Z bylin se v rezervaci daří tolitě lékařské, kopretině řimbabě chocholičnaté, kakostu hnědému, zvonku broskvolistému, lilii zlatohlávku, bělozářce větvité, ostřici chlupaté, trávě strdivce sedmihradské a orchideji kruštíku růžkatému. Na skalách je možné vidět vzácnou tařici skalní a skalník celokrajný.
Lokalitu obývají vzácné druhy plžů, z nichž některé přežily z doby ledové. Z hadů se zde vyskytuje užovka obojková, z obojživelníků potom mlok skvrnitý.
Na závěr ještě uvedu, podle čeho dostala přírodní rezervace jméno Peliny. V údolí Tiché Orlice mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí kdysi stával Pelinův mlýn, zvaný také Pelíškův nebo Pelín. Mlýn byste dnes marně hledali, dávno již zanikl. Podle něho byla pojmenovaná část údolí Tiché Orlice a přírodní rezervace Peliny.