Kolektorová síť města Brna
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta
Od roku 2012 nabízejí Technické sítě Brno, a. s. návštěvu kolektorů pod centrem města. Děje se tak v rámci projektu Brněnské technické podzemí ve spolupráci s Turistickým informačním centrem. Můžete absolvovat buď krátký okruh v délce cca 600 m nebo od března 2013 dlouhý okruh, kde projdete trasu dlouhou přes jeden kilometr.
Naši prohlídku začínáme u vstupu do Labyrintu pod Zelným trhem, kde na nás již v dopředu objednanou dobu čeká průvodkyně a odvádí nás ke vstupu do kolektorů na ulici Josefské. Zde se k nám přidají dva pracovníci Technických sítí Brno, kteří nám poskytnou krátkou instruktáž, jak se v podzemí chovat. Po podpisu, že do kolektorů vstupujeme dobrovolně a bez zdravotních komplikací konečně sestupujeme po točitém schodišti do hlubin. Hned pod schodištěm si musíme odložit veškerá zavazadla do uzamykatelných skříněk, obléci si reflexní vestu, nasadit přilbu a na krk zavěsit štítek s jednoznačnou identifikací, že jsme návštěvníky exkurze, kdybychom se v kanálovém labyrintu náhodou někam zatoulali. Ale nemusíte se bát, pravděpodobnost je malá, jelikož nás kromě průvodkyně po celou exkurzi doprovázejí oba místní pracovníci, kteří nás bedlivým pohledem sledují.
Kolektor je podzemní chodba, většinou kruhového profilu, po jejíž stranách jsou na širokých policích položeny či zavěšeny trubky, kabely, vodiče, zkrátka rozvody všech možných sítí (plynových, elektrických, optických, odpadových, parovodních, pitné vody). Uložené inženýrské sítě jsou tak snadno dostupné a nevyžadují provádění výkopových prací v případě údržby či poruchy. Pod Brnem se nachází celkem 21,5 km kolektorové sítě. Její výstavba započala v roce 1973 ražbou primárních kolektorů (do roku 1994) a stále pokračuje ražbou a hloubením sekundárních kolektorů (od roku 1992).
Primární Kolektory jsou umístěny v hloubce cca 30 m (nejhlubší se nachází 38 m pod zemí na ulici Jugoslávská), jejich rozměry jsou 5x4 m a jsou určeny k rozvodu sítí na větší vzdálenosti. Oproti tomu sekundární Kolektory vedou jen 5 m pod povrchem, mají rozměr 3x3 m a slouží k rozvodu sítí přímo do jednotlivých objektů. Samostatnou skupinu tvoří sídlištní Kolektory, které se nacházejí na některých brněnských sídlištích, jmenovitě na Vinohradech, Kamenném vrchu a v Bystrci. Naše prohlídka probíhá výhradně v části sekundárních kolektorů, ale na závěr jsme měli možnost nahlédnout i do závratně hluboké svislé chodby vedoucí ke kolektoru primárnímu.
Hned na začátku exkurze zhlédneme krátké informační video o brněnské kolektorové síti. Poté se vydáváme na pochod změtí chodeb, jeden za druhým po úzkém chodníčku uprostřed kolektoru. Přilba se hodí, jelikož co chvíli někde nějaká trubka vyčnívá nebezpečně blízko našich hlav. Od průvodkyně se dovídáme převážně historii, praktické využití nám představují místní pracovníci.
Během trasy procházíme pod ulicemi v centru Brna, můžeme si představit, kde se zhruba nacházíme vzhledem k povrchu, jelikož na každém křížení kolektorů jsou přehledně popsané názvy ulic nad nimi, a to včetně vývoje jejich pojmenování od nejstarších, tj. většinou německých názvů.
Po trase jsou na některých místech umístěny výstavky, např. fotografie, průřezy jednotlivými kabely, ukázky výztuží chodeb, ražební techniky a munice. Dobrovolník si také může vyzkoušet vysílačkou komunikaci s dispečinkem. Na popud našich průvodců jsme si od dispečinku vyžádali spuštění sirény, která se rozezní v případě nouzového stavu.
Exkurze byla velmi zajímavá, ukázala nám účelné využití městského podzemí, vlastně takové město pod městem, prostor pod ulicemi, kterými běžně kráčíme.
Prohlídky kolektorů se konají každé úterý odpoledne a první sobotu v měsíci dopoledne. Časy vstupů jsou určeny dle délky exkurze, kterou si zvolíte a naleznete je na webu Turistického informačního centra (viz níže). Podle délky trasy se doba prohlídky pohybuje mezi 1-1,5 hodinou. Maximální počet návštěvníků ve skupině je 10.
Vstupenky do kolektorů v ceně 100,- Kč a 120,- Kč za malý, resp. velký okruh lze koupit v pokladně Labyrintu pod Zelným trhem. Musíte je na zvolený termín osobně zakoupit dopředu, nelze je rezervovat telefonicky, neboť při nákupu musíte podepsat souhlas se sedmistránkovým Provozním řádem a pětistránkovým Návštěvním řádem. Dále musíte podepsat, že nejste osoba se sníženou nebo omezenou hybností, netrpíte nemocí srdce, nemáte aplikovaný kardiostimulátor, nejste držiteli průkazu TP, ZTP, ZTP/P nebo děti do 12 let. Všichni tito lidé totiž exkurzi nemohou absolvovat.
Při exkurzi je přísně zakázáno fotografovat, pokud však toužíte do kolektoru nahlédnout, aniž byste ho navštívili, můžete tak učinit prostřednictvím několika fotografií a videoklipu na webových stránkách Technických sítí Brno.